Strona główna Borne Sulinowo Prawie 20 zastępów na ćwiczeniach

Prawie 20 zastępów na ćwiczeniach

W środowy poranek, 27 kwietnia rozpoczęły się powiatowe ćwiczenia jednostek straży pożarnej na terenie nadleśnictwa Czarnobór w leśnictwie Krągi. Manewry dzieliły się na trzy epizody: dwa pożary lasu oraz wypadek przy transporcie leśnym.

Manewry rozpoczęła krótka pogadanka o zasadach oraz przebiegu ćwiczeń. Następnie wydzielone zastępy udały się w miejsce pierwszego epizodu – “Pożar lasu nr 1”. Zadaniem strażaków było zaczerpnięcie wody ze zbiornika za pomocą pompy wysokiej wydajności z KP PSP Szczecinek i rozwinięcie linii zasilającej na dużą odległość do pojazdów gaszących pożar.

Drugie założenie to wypadek na terenie lasu. Według scenariusza kierujący stracił panowanie nad pojazdem przewożącym przyczepkę i wypadł z drogi. Obrażenia osób poszkodowanych były dość poważne. Nieopodal poszkodowany został również podczas prac z drzewem drwal. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pomocy poszkodowanym.

Ostatnie założenie nosiło nazwę “Pożar lasu nr 2”. Jednostki zostały zadysponowane do pożaru poszycia leśnego w trudnodostępnym terenie. Zadaniem zastępów ze względu na ograniczoną ilość środka gaśniczego było dowożenie wody z pobliskich akwenów. Następnie strażacy podali prądy wody na pożar. W tej sytuacji przydatne było także działko wodno-pianowe.

Z kolei później przedstawiciele lasów państwowych przeprowadzili krótką prelekcję na temat technik wycinki drzew podczas zagrożeń. To wszystko w nawiązaniu do wichur, które nawiedziły nasz region, a w sposób szczególny dotknęły Pomorze Zachodnie. Strażacy mogli udoskonalić swoje umiejętności w kwestii wycinki drzew pochylonych, powalonych oraz tych zagrażających w trudnym terenie.

Po zakończonych ćwiczeniach na druhów OSP jak i strażaków zawodowych czekał poczęstunek. Słowo zabrali także organizatorzy manewrów oraz partnerzy tak, aby podsumować działania oraz podzielić się drobnymi wskazówkami.

W szkoleniu udział wzięło 15 jednostek straży pożarnej ze wszystkich gmin w powiecie szczecineckim. To łącznie niemal 20 zastępów straży pożarnej. Ćwiczenia wspierała również służba leśna i policja.

Celem organizowanych manewrów było udoskonalenie przemieszczania się pojazdów pożarniczych w trudnym terenie, zaznajomienie się z drogami pożarowymi w lasach, zapoznanie się strażaków z położeniem zbiorników wodnych w tym doskonalenie technik zaopatrzenia wodnego.

Zmagania strażaków bacznie obserwowali uczniowie klasy strażackiej z Zespołu Szkół nr 6 w Szczecinku.

Jakub Łosek, Szczecinek112

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj