Strona główna Szczecinek Do Szczecinka wróciły trzeciomajowe uroczystości

Do Szczecinka wróciły trzeciomajowe uroczystości

Po trzyletniej przerwie do Szczecinka powróciły pozbawione obostrzeń, oficjalne uroczystości rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W czasie tegorocznej uroczystości nie ograniczono się jedynie do złożenia wiązanek kwiatów. Zanim to uroczyście nastąpiło, wiceburmistrz Maciej Makselon wygłosił przemówienie do licznie zgromadzonych mieszkańców, którzy byli obdarowywani przez młodzież ze szkoły STO w ozdobne, biało-czerwone wstążki. Nie zabrakło pocztów sztandarowych ze szkół oraz służb mundurowych. Poza władzami miejskimi oraz lokalnymi ugrupowaniami politycznymi, obecni byli również m.in. wójt Ryszard Jasionas, starosta Krzysztof Lis, radny wojewódzki Jakub Hardie-Douglas, a także poseł Jerzy Hardie-Douglas.

Wspomniane kwiaty złożono tradycyjnie pod tablicą upamiętniającą demonstrację mieszkańców Szczecinka w roku 1946. Przypomnijmy, że Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko przez rok, a zaborcy odpowiednio zadbali o to, by obchodzenie święta jej proklamacji było niemożliwe. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Sejm Ustawodawczy 29 kwietnia 1919 roku uznał dzień 3 maja za święto narodowe.

Po II wojnie światowej obchody tego święta odbyły się tylko raz, i to w towarzystwie manifestacji w wielu polskich miastach, w tym również w Szczecinku. Patriotyczny zryw mieszkańców spotkał się z licznymi represjami ze strony władzy komunistycznej. Nad Trzesieckiem najwyższą cenę zapłacili za to organizatorzy uroczystości – Julian Chodoruk, Bronisław Kopacz oraz Antoni Lewański – których komuniści najpierw aresztowali, a następnie dwóch pierwszy skazali na 3,5 roku więzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj