Strona główna Szczecinek Starosta: To absolutny absurd, który nie może mieć miejsca

Starosta: To absolutny absurd, który nie może mieć miejsca

Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Za nami kolejna wideokonferencja Zarządu Związku Powiatów Polskich. Jak zwykle wziął w niej udział starosta Krzysztof Lis poruszając kilka istotnych kwestii. 

Pierwszy z poruszonych przez starostę Krzysztofa Lisa tematów dotyczył regulacji podatkowych obowiązujących spółki samorządowe, w tym szpitale. Według wprowadzonych zmian lecznice mają płacić podatek od poniesionych strat. 

 To absolutny absurd, który nie może mieć miejsca w dzisiejszej służbie zdrowia, szczególnie w kontekście funkcjonowania szpitali powiatowych – podkreślił stanowczo starosta. 

Starosta wniósł o konieczności przedstawienia problemu podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. 

Druga z poruszonych przez starostę kwestii dotyczyła zmian w przepisach rejestracji pojazdów. Zgodnie z nowymi zapisami, kupujący pojazd nie musi zmieniać tablic rejestracyjnych. Wpływy z tytułu zmiany tablic stanowią istotny dochód samorządów powiatowych, a poniesione z tego powodu straty w  żaden sposób nie zostały zrekompensowane. Starosta Krzysztof Lis wnioskował aby Związek Powiatów Polskich dokonał analizy wszystkich poniesionych strat na koniec I kwartału 2022 r. 

Zaraz potem starosta zaapelował aby przedstawiciel ZPP w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu starosta poznański Jan Grabkowski przedłożył na posiedzeniu gremium temat konieczności zwiększenia udziałów samorządów powiatowych z tytułu zarządzania mieniem Skarbu Państwa. Obecne wpływy samorządu wynoszą 25%, a pozostałe 75% odprowadzane jest do budżetu wojewody. Biorąc pod uwagę wysokie koszty obsługi mienia Skarbu Państwa powinny one wynosić 50/50. 

Ostatni z poruszanych przez starostę Krzysztofa Lisa tematów dotyczył dofinansowania zadań drogowych w ramach Rządowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Starosta wniósł o dokonanie zmian tzw. wskaźników „G” i „P”, które decydują o wysokości dofinansowania realizowanych inwestycji drogowych. Obecnie wynosi ono od 50% do 80%. Zdaniem starosty wspomniane wskaźniki powinny być weryfikowane co roku, a zmienny poziom dofinansowania uzależniony od dochodów poszczególnych samorządów.

Info: Piotr Rozmus

Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj