Strona główna Szczecinek Ruszają bezpłatne badania diagnozujące osteoporozę

Ruszają bezpłatne badania diagnozujące osteoporozę

Urząd Miasta rozstrzygnął konkurs na wykonanie bezpłatnych badań diagnozujących osteoporozę. Do końca roku będzie mogło skorzystać z nich nawet 2000 mieszkańców Szczecinka.

Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące programu, a także zarejestrować się na bezpłatne badania należy zadzwonić pod numer telefonu: 666 355 990. Badania będą wykonywane do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację programu, ale nie dłużej niż do końca 2022 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Na badania z budżetu miasta przeznaczono w sumie 200 tysięcy złotych.

Czym jest osteoporoza? Nazywana jest ona czasem „cichym złodziejem kości”. Polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej, aż struktura kości staje się podobna do gąbki. Taka kość jest słaba i jeśli dojdzie do niewielkiego nawet urazu, ulega złamaniu. Bardzo wiele osób dopiero wtedy dowiaduje się, że choruje na osteoporozę. Warto wiedzieć, że zanik tkanki kostnej nie boli i postępuje bezobjawowo, stopniowo osłabiając kości.

Ryzyko osteoporozy wzrasta z wiekiem i częściej dolegliwość ta dotyka kobiet niż mężczyzn. Istotne w jej rozwoju są również czynniki genetyczne. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Wśród czynników ryzyka wymienić można m.in.:

 • podeszły wiek, płeć żeńską,
 • niską masę kostną,
 • niską wagę,
 • przebyte złamanie bez istotnego urazu,
 • przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami obecnie lub w przeszłości,
 • palenie papierosów i picie alkoholu,
 • związane z odżywianiem i stylem życia,
 • niedobór witaminy D i wapnia,
 • choroby gastroenterologiczne,
 • choroby tarczycy, wątroby, nerek, jelit, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroby onkologiczne,
 • unieruchomienie.

Najskuteczniejsza profilaktyka osteoporozy zaczyna się już w życiu płodowym i trwa aż  do osiągnięcia wieku dorosłego. Chodzi o to, by w okresie kiedy budowana jest kość dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość budulca, m.in. białka, wapnia i witaminy D3. Oprócz diety, mineralizację kości wspomaga też aktywność fizyczna. Wiadomym jest, że na masę kości wpływają ćwiczenia oporowe. Wzrost masy kości łatwo uzyskać u osób młodszych, ale wykazano, że jest to również możliwe u osób starszych. Warunkiem skuteczności ćwiczeń jest ich systematyczne i długotrwałe wykonywanie.

W zaawansowanej osteoporozie, kiedy dochodzi do złamań, kluczowe jest też unikanie upadków. Niestety, w bardzo zaawansowanej postaci nawet kichnięcie może spowodować złamanie kręgu. Szczególnie niebezpieczne są złamania kości szyjki udowej. Mało kto wie, 
że ten uraz bywa śmiertelny – pacjent zwykle jest już w starszym wieku, a zatem często cierpi z powodu chorób przewlekłych i w wyniku złamania zostaje unieruchomiony na długi czas. To zaostrza problemy z oddychaniem i wydolnością krążeniową oraz osłabia odporność. 
W ciągu roku po złamaniu szyjki kości udowej umiera 20 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn, którzy doświadczają takiego urazu.

Jak wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, na osteoporozę choruje ponad dwa miliony dorosłych Polaków, u około 1,6 mln osób choroba jest niezdiagnozowana. Tymczasem badanie pozwalające wykryć wczesną postać osteoporozy (osteopenię) i osteoporozę jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas badania nie należy się również obawiać szkodliwości promieniowania rentgenowskiego, ponieważ jego dawka jest tak niska, że odpowiada poziomowi promieniowania kosmicznego, jakie przyjmujemy bezwiednie podczas czterogodzinnego spaceru na wolnym powietrzu.

We wnioskach i rekomendacjach wynikających z Map Potrzeb Zdrowotnych z 2019 roku podano, że w województwie zachodniopomorskim brakuje specjalistycznych poradni leczenia osteoporozy, a także wskazano na konieczność podjęcia działań zmierzających  do poprawy dostępności do diagnostyki tej choroby. Problem ten zauważyli także mieszkańcy Szczecinka oddając licznie głosy na projekt dotyczący przeprowadzenia bezpłatnych badań densytometrycznych wśród mieszkańców naszego miasta w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego. Zwycięski projekt pod nazwą „Nie daj się osteoporozie” będzie realizowany w tym roku.

W ramach programu, dzięki wstępnemu badaniu kalkulatorem FRAX, mieszkańcy Szczecinka narażeni na osteoporozę będą mogli dowiedzieć się jak wysokie ryzyko złamania kości zachodzi w ich indywidualnym przypadku. Jeśli ryzyko to będzie duże dodatkowo zostanie przeprowadzone badanie densytometryczne metodą DEXA. Pacjent wraz z wynikiem otrzyma zalecenia dotyczące dalszego leczenia.

Zapraszamy do zgłoszeń na badania.

Info: Katarzyna Zielińska-Smulczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj