Strona główna Borne Sulinowo Dziś obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (SM) – przewlekłej choroby ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Powiat szczecinecki jest szczególnie związany ze sclerosis multiplex z uwagi na Centrum Rehabilitacji SM – jednego z dwóch ośrodków w kraju świadczących pomoc osobom cierpiącym z powodu stwardnienia rozsianego.

Tegoroczny temat obchodów Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego SM. Więzi, kontakty, relacje jest szczególnie istotny dla działalności Centrum Rehabilitacji SM, ponieważ podkreśla ważną rolę relacji międzyludzkich jako elementu radzenia sobie z chorobą i walki z różnymi przeciwnościami. Obecność drugiego człowieka oraz poczucie wspólnoty dodają siły i motywują chorych do działania. Nawiązywane więzi i relacje pomagają w pokonywaniu trudności dnia codziennego i sprawiają, że pomimo choroby osoby z SM potrafią czerpać z życia to co najcenniejsze.

Symbolem nawiązującym do hasła przewodniego Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego są dłonie splecione w kształt serca. Z tej okazji pacjenci z Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie wraz z personelem ośrodka zrealizowali wspólny projekt, w którym poprzez losowanie połączyli się w pary (pacjent-pracownik), a następnie każdy duet na wspólnym zdjęciu uwiecznił jedno serce utworzone z własnych dłoni.

Celebrowany na całym globie Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (SM) to wyjątkowe święto, którego ustanowienie zaowocowało poczuciem wspólnoty zarówno wśród osób chorujących na SM jak i całej społeczności zaangażowanej w walkę z chorobą. Wciąż też podnosi świadomość społeczną na temat SM i zachęca do wspólnych działań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj