Strona główna Biały Bór Biały Bór również ze stacją meteo

Biały Bór również ze stacją meteo

Po gminach Szczecinek oraz Barwice, również w Biały Bór doczeka się stacji meteorologicznej. Urządzenie o wartości nieco ponad 65 tys. zł powstanie dzięki dotacji w wysokości 50 tys. zł jaką lokalny samorząd otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Stacja funkcjonować będzie oczywiście autonomicznie – zasilana będzie przez baterię słoneczną i turbinkę wiatrową. Podobnie jak bliźniacze maszynerie w Nowem Gonnem i Śmilczu, białoborska mierzyć będzie temperaturę powietrza i gleby, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru, a także sumę opadów. Urządzenia są podłączone online do sieci, dzięki czemu możliwe jest samodzielne monitowanie warunków pogodowych w Internecie. Dodatkowo stacja w gminie Biały Bór powinna być jeszcze wyposażona w czujnik wilgotności gleby.

To ważne wydarzenie dla naszych rolników gdyż kwestie ustanowienia chociażby suszy, która często nawiedza białoborskie pola, będą łatwiejsze do ustalenia i ewentualnych dopłat dla producentów zbóż – wyjaśnia Paweł Mikołajewski, Burmistrz Białego Boru, jednocześnie dodając – Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego nie było by możliwe gdyby nie zainteresowanie radnych województwa i zarządu. Dziękuje Jakubowi Hardie-Douglasowi i Stanisławowi Wziątkowi, jak zawsze pomocnym osobom.