Strona główna Biały Bór Reaktywacja białoborskiej stadniny

Reaktywacja białoborskiej stadniny

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nad białoborską stadniną koni wreszcie zaświecić ma słońce. Pierwszym elementem reaktywacji niegdysiejszej wizytówki Białego Boru będzie kompleksowa przebudowa miejscowego pensjonatu Hubertus. Właśnie ogłoszono przetarg na inwestycję.

Historia obiektu się drugiej połowy lat 50. XX w., kiedy to zaprojektowano i wybudowano Państwowe Stado Ogierów. W 1969 r. twórcy ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Pan Wołodyjowski kręcili na terenie stadniny sceny batalistyczne, tu powstawały również sceny z uczestnictwem koni do filmowej adaptacji dramatu Juliusza Słowackiego Mazepa oraz do wersji kinowej polskiego serialu familijnego Karino.

Poza tym, w białoborskim ośrodku działał Zakład Treningowy dla Ogierów i Klaczy, którego zadaniem była ocena wartości użytkowej koni przed włączeniem ich do hodowli. Wielokrotnie odbywały się tu także najważniejsze zawody krajowe oraz międzynarodowe, w tym mistrzostwa Polski i Europy, a także niezliczone czempionaty młodych koni.

Za czasów rządów PO kompleks trafił w ręce prywatne dzierżawiony od ANR. Od razu po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość w 2016 roku został przejęty przez Skarb Państwa i jest w zasobie OT KOWR w Koszalinie – informuje wiceminister Małgorzata Golińska, która podkreśla osobiste zaangażowanie w sprawę Henryka Kowalczyka, wicepremiera oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wykonawcę robót poznamy z początkiem września, kiedy to przewidziano otwarcie ofert przetargowych. Docelowo nieruchomość ma wyglądać jak na załączonych poniżej projektach.