Strona główna Biały Bór Biały Bór także ze stacją meteo

Biały Bór także ze stacją meteo

Po gminach Szczecinek, Barwice oraz dołączającej dziś rano do tego grona Grzmiącej, również w Biały Bór doczeka się stacji meteorologicznej. Urządzenie o wartości nieco ponad 65 tys. zł powstanie dzięki dotacji w wysokości 50 tys. zł jaką lokalny samorząd otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Stacja funkcjonować będzie oczywiście autonomicznie – zasilana będzie przez baterię słoneczną i turbinkę wiatrową. Podobnie jak bliźniacze obiekty w Nowem Gonnem i Śmilczu, białoborska mierzyć będzie temperaturę powietrza i gleby, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru, a także sumę opadów. Urządzenia są podłączone online do sieci, dzięki czemu możliwe jest samodzielne monitowanie warunków pogodowych w Internecie. Dodatkowo stacja w gminie Biały Bór powinna być jeszcze wyposażona w czujnik wilgotności gleby. Urządzenie będzie pomocne chociażby w przypadku pojawienia się suszy, która często nawiedza białoborskie pola. Pomiary ze stacji pomogą wówczas ustalić skalę zjawiska, a także posłużą przy staraniach o ewentualne dopłaty dla producentów zbóż.

Umowę na przekazanie środków dla samorządu podpisano dziś w siedzibie Urzędu Miejskiego Białego Boru. Ze strony władz województwa dokumenty parafował wicemarszałek Tomasz Sobieraj, który również podpisał umowy na wsparcie z Grantów sołeckich.