Strona główna Gmina Szczecinek OSP Gwda Wielka otrzyma nowy wóz

OSP Gwda Wielka otrzyma nowy wóz

Ostatni okres był czasem ogromnej niepewności dla druhów z OSP Gwda Wielka. Po sierpniowym otwarciu ofert w czwartym już przetargu na dostawę nowego samochodu dla tejże jednostki okazało się, iż strażakom brakuje kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście wszystko już stało się jasne – brakujące środki wyłoży Powiat Szczecinecki oraz Gmina Szczecinek.

W ubiegłym tygodniu, a dokładniej 11 października podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Szczecinek, zdecydowano zwiększyć budżet na zakup ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Gwda Wielka, aż o 470 tys. zł. Łącznie na tę inwestycję Gmina Szczecinek wyłoży więc 720 tys. zł.

Na tym jednak nie koniec. Po wczorajszej, również nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Szczecinku okazało się, że na wymarzony pojazd druhów z OSP Gwda Wielka środki wyłoży także starostwo, które wyasygnuje na ten cel aż 100 tys. zł.

Prośbę tę poparła również wiceminister Małgorzata Golińska, a starosta Krzysztof Lis – jak podkreślał wielokrotnie – jako prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP doskonale rozumie potrzeby strażaków ochotników. Nowy wóz strażacki z pewnością przyczyni się do ochrony bezpieczeństwa ratowniczo-gaśniczego, a co za tym idzie do ratowania życia ludzkiego i ochrony mienia – komentuje rzecznik prasowy starostwa Piotr Rozmus.

Zatem jaki samochód trafi do OSP Gwda Wielka i kiedy to nastąpi? Druhowie na razie nie chcą zdradzać dokładnego modelu pojazdu. Wiemy, że zabuduje go firma MotoTruck z Kielc, posiadać on będzie napęd 4×4 oraz zbiornik wodny o pojemności minimum 5000 litrów. Strażacy dbając o bezpieczeństwo swoje jak i innych kierowców zastrzegli sobie wykonanie specjalnego oświetlenia oraz sygnalizacji dźwiękowej, która sprawi, że podczas dojazdu do zdarzenia będą oni bardziej słyszalni.

Według zapowiedzi, wóz do strażnicy w Gwdzie WIelkiej wjedzie jeszcze w tym roku. Koszt jego zakupu wyniesie prawie 1,3 mln zł.

Jak podkreśla samorząd oraz jednostka OSP Gwda Wielka, zakup pojazdu nie byłby możliwy bez wsparcia wiceministrów Małgorzaty Golińskiej i Pawła Szefernakera oraz wicewojewody Tomasza Wójcika.

Jakub Łosek, Szczecinek112