Strona główna Region Bobolice bez pomnika “wdzięczności Armii Czerwonej”

Bobolice bez pomnika “wdzięczności Armii Czerwonej”

Czterech pomników “wdzięczności Armii Czerwonej” równocześnie pozbyto się wczoraj z krajobrazu Polski. Obiekty poświęcone wojskom Związku Radzieckiego zlikwidowano w Głubczycach i Byczynie (woj. opolskie), niedaleko Staszowa (woj. świętokrzyskie) oraz w położonych tuż za miedzą Bobolicach.

Pomnik w Bobolicach, stojący do niedawna przy ul. Koszalińskiej 16, został wybudowany w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich. Pomnik-obelisk był wykonany z cegły, otynkowany, a na jego frontowej ścianie znajdowała się tablica z napisem w języku rosyjskim: Wieczna chwała naszym bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszej ojczyzny 1945 r. Pomnik został wzniesiony na sześciu mogiłach czerwonoarmistów, których szczątki w 1952 r. ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Koszalinie. Nowe upamiętnienie będzie w innym miejscu.

W briefingu prasowym podczas demontażu pomnika w Bobolicach udział wzięli burmistrz Mieczysława Brzoza, wojewoda Zbigniew Bogucki, a także dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

Przypomnijmy, że IPN zdemontował w 2022 r. cztery pomniki w województwie zachodniopomorskim, w tym jeden w naszym regionie: w czerwcu w Starogardzie (gm. Resko), w lipcu w Stargardzie, a w sierpniu w miejscowości Brojce. Serię likwidacji na Pomorzu Zachodnik zainicjowała jednak kwietniowa rozbiórka obiektu w Białym Borze.

Transmisja z demontażu pomnika: FB Oddziału IPN w Szczecinie.