Strona główna Szczecinek Co słychać na budowie małej obwodnicy Szczecinka?

Co słychać na budowie małej obwodnicy Szczecinka?

Foto: GGDKiA Oddział w Szczecinie

Trwają zaawansowane prace budowlane na obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20, a dla pozostałych sześciu obwodnic z Programu Budowy 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim (w tym obiektu okalającego Złocieniec) trwają prace przygotowawcze.

W przypadku inwestycji realizowanej na rogatkach Szczecinka to 14 lipca 2021 r. szczeciński oddział GDDKiA podpisał umowę na realizację inwestycji z firmą Budimex. Wartość zawartego kontraktu to 106,6 mln zł.  

Decyzja ZRID została uzyskana w listopadzie ubiegłego roku, a w pierwsze roboty na drodze o długości 4,4 km ruszyły w grudniu. Prace obejmują roboty ziemne, w tym wymiany podłoża na odcinku pomiędzy linią kolejową, a dawnym przebiegiem DK11. W ramach inwestycji powstaną też cztery obiekty mostowe. Obecnie budowane jest górne przejście dla zwierząt i wiadukt na przyszłym węźle Szczecinek Południe, którym obwodnica w ciągu DK20 połączy się z drogą S11. W związku z tymi pracami ruch na S11 w tym rejonie odbywa się jedną jezdnią. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w II kwartale 2025 roku. 

Obwodnica Złocieńca na DK20

Na DK20 powstaną również dwa inne obiekty drogowe. Obwodnica Stargardu umożliwi całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego drogami krajowymi. Odetchną również mieszkańcy Złocieńca, w którego centrum skrzyżowania DK20 przylegają do przejazdu kolejowego. Dla obu inwestycji trwa uzyskiwanie decyzji środowiskowej. Dla obwodnicy Stargardu przetarg na realizację planowany jest pod koniec tego roku, natomiast dla obwodnicy Złocieńca już w przyszłym roku. Zakończenie obu inwestycji przewidziane jest do końca 2028 roku.

Foto: GGDKiA Oddział w Szczecinie