Strona główna Borne Sulinowo Ponad trzy dekady bez armii radzieckiej

Ponad trzy dekady bez armii radzieckiej

Dokładnie 31 lat temu z Bornego Sulinowa wyruszył pierwszy transport z 12 wyrzutniami rakietowymi oraz 20 żołnierzami wojsk sowieckich, rozpoczynając trwające ponad dwa lata wycofywanie się z naszych terenów obcej armii. Proces ten zakończył się 17 września 1993 roku – w 54. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.

Z samego Bornego Sulinowa radzieccy żołnierze wyjechali jednak wcześniej. W dniu 21 października 1992 roku, wraz z wyjazdem ostatniego wagonu z żołnierzami kontyngentu 6 Witebsko-Nowogrodzkiej Gwardyjskiej Dywizji Armii Federacji Rosyjskiej, zakończył się „okres rosyjski” w dziejach Bornego Sulinowa. Miasto przejęła trzecia z kolei armia. Tym razem czterystu żołnierzy 41 Pułku Zmechanizowanego Wojska Polskiego. W odróżnieniu od wojsk niemieckich i radzieckich, nie po to aby się szkolić, ale żeby zabezpieczyć miasto do czasu przekazania go władzom cywilnym. Nastąpiło to w kwietniu następnego roku.

Garnizon w Bornem Sulinowie był największym zgrupowaniem radzieckich wojsk lądowych w naszym kraju. Znajdowała się tu dywizja oraz dwa pułki zmechanizowane, pułk oraz batalion czołgów, pułk artylerii, dywizjon artylerii przeciwlotniczej, bataliony saperów, zaopatrzenia, medyczny i rozpoznawczy, brygada rakiet operacyjno-taktycznych oraz skład materiałów pędnych i smarów. W sumie garnizon liczył ok. 25 tys. żołnierzy, którzy do dyspozycji mieli poligon o pow. 18 tys. ha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj