Strona główna Szczecinek Szczecinecczanie tłumnie święcą pokarmy

Szczecinecczanie tłumnie święcą pokarmy

Dziś Wielka Sobota – tego dnia w Kościele katolickim m.in. dokonywane jest święcenie przyniesionych do kościołów pokarmów. Wielkanocne koszyczki w dłoniach szczecinecczan zmierzających do świątyń widoczne są w niektórych rejonach już od wczesnych godzin porannych.

Tradycja błogosławieństwa żywności sięga VII wieku, od XII wieku praktykowany jest z chlebem i jajkami. Nad Wisłę zawitał na przełomie XIII i XIV wieku. Poświęcony koszyczek jest nieodzownym elementem na stole wielkanocnym. Dzielenie się poświęconym jajkiem zwykle rozpoczyna w Polsce uroczyste śniadanie, co jest podobne zarówno w swej formie jak i symbolice do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem.

Zgodnie z tradycją, w skład święconki wchodzą: jaja w postaci kolorowych pisanek i kraszanek (symbol nowego życia), baranek (dawniej formowany z masła lub ciasta, później cukrowy i z chorągiewką, czasami też z czekolady) symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, sól kuchenna (chroni przed zepsuciem), chleb, wędliny, chrzan, miód, pieprz oraz babka wielkanocna lub też inne świąteczne ciasta. Sam koszyk jest wykonany najczęściej z wikliny oraz przystrojony listkami bukszpanu lub borowiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj