Strona główna Szczecinek W Szczecinku świętowano Dzień Zwycięstwa

W Szczecinku świętowano Dzień Zwycięstwa

Przedstawiciele związków oraz organizacji kombatanckich, funkcjonariusze, politycy, samorządowcy, pedagodzy, mieszkańcy, a także liczne grono młodzieży wzięło dziś udział w obchodach Dnia Zwycięstwa. Wydarzenie jak zawsze odbyło się na szczecineckim Cmentarzu Komunalnym, ale z oczywistych przyczyn nie miało ono miejsca przy pomniku poległych w czasie II wojny światowej, a przy monumencie upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej.

Nie zabrakło pocztów sztandarowych żadnej z powiatowych placówek edukacyjnych oraz służb – Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej czy też jednostek wojskowych. W mundurach przybyli również uczniowie Zespołu Szkół nr 7 w Białym Borze, a uczniowie pozostałych szkół zadbali o okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Z krótkim przemówieniem do przybyłych wystąpił gospodarz uroczystości, starosta Krzysztof Lis, a modlitwę poprowadził o. Arkadiusz Sojka z Kościoła pw. Ducha Świętego.

Od wielu lat spotykaliśmy się przy pomniku żołnierzy polskich i radzieckich, gdzie złożone są szczątki 39 żołnierzy polskich i 4427 żołnierzy armii radzieckiej. To grób żołnierzy, których szczątki zebrano z 39 miejsc walki naszego regionu, nie miejsce symboliczne – podkreślił Starosta Szczecinecki, jednocześnie dodając – Szanujemy poległych żołnierzy i pamiętamy o ich daninie krwi. Ale też w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, bestialskiego niszczenia miast i wsi niepodległego Państwa, mordowania ludności cywilnej, patrząc na miliony uchodźców, również na tych ponad 1500 uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszym powiecie, oddawanie hołdu w miejscu, gdzie na pomnikach są rosyjskie gwiazdy, byłoby dzisiaj nie do zaakceptowania przez kogokolwiek. Od lat miejsce to budzi wiele kontrowersji – dzisiaj zapewne szczególnie.

Uroczystość zakończyło tradycyjne złożenie kwiatów przez delegacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj