Strona główna Szczecinek Ratusz upamiętnił ofiary II wojny światowej

Ratusz upamiętnił ofiary II wojny światowej

Majowe obchody rocznicy zakończenia największego konfliktu w dziejach ludzkości rokrocznie rokrocznie budzą dyskusję dot. jego oficjalnego zakończenia. W większości krajów świata przyjmuje się, że II wojna światowa zakończyła się 8 maja 1945. 

Dla wielu najbardziej krwawa z wojen zakończyła się już dniem 30 kwietnia, kiedy to Hitler popełnił samobójstwo. Wskazywana jest również data 7 maja, bo właśnie wówczas generałowie Dwight Eisenhower i Alfred Jodl podpisali akt kapitulacji III Rzeszy, który przewidywał przerwanie walk z dniem 8 maja. Za naszą wschodnia granicą świętuje się 9 maja – wówczas na żądanie Stalina i za zgodą aliantów marszałek Żukow i feldmarszałek Keitel, zgodnie z czasem moskiewskim, podpisali kolejny akt kapitulacji Niemiec (było to kilkanaście minut po północy czasu środkowoeuropejskiego). I wreszcie ostatnia grupa za formalne zakończenie II wojny światowej uznaje datę 2 września 1945 roku – wtedy właśnie Japończycy na pokładzie pancernika Missouri podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Podkreślał to zresztą bardzo wyraźnie starosta Krzysztof Lis w czasie piątkowych uroczystości rocznicowych, które miały miejsce przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej.

Przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecinek postanowili jednak być wierni lokalnej tradycji i przy tym samym pomniku wieńce złożyli dziś, a więc 8 maja. Na Cmentarzy Komunalnym zjawił się komplet burmistrzów (Daniel Rak, Dorota Rusin-Hardenbicker i Maciej Makselon), miejscy radni (Marcin Kaszewski, Szymon Kiedel, Ryszard Pazoła), a także m.in. przedstawiciele miejskich spółek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj