Strona główna Gmina Szczecinek Gmina Szczecinek podnosi opłaty za ścieki

Gmina Szczecinek podnosi opłaty za ścieki

Zdjęcie poglądowe

Rekalkulacji opłat za ścieki poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa w budynku Urzędu Gminy Szczecinek. Mieszkańcy wykorzystujący 8-metrowe zbiorniki zapłacą teraz 35,90 zł za m3 nieczystości, zaś posiadacze tych najmniejszych o kubaturze 1 m3 (ich odsetek w gminie jest marginalny) będą musieli uiścić opłatę w wysokości 70,90 zł.

Wszyscy obserwujemy skutki aktualnej sytuacji ekonomicznej w postaci wzrostu cen paliw, usług, materiałów eksploatacyjnych oraz kosztów wynagrodzenia. Czynniki te sprawiają, że usługi, które świadczy Zakład Budżetowy Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji powodują wyższe koszty niż w latach poprzednich – wyjaśniał Jakub Diakun, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Szczecinku, jednocześnie dodając – Zgodnie z powyższym Zakład został zmuszony do rekalkulacji cennika wywozu nieczystości na terenie Gminy Szczecinek, w taki sposób, aby opłaty uiszczane przez mieszkańców odzwierciedlały faktycznie ponoszone koszty.

Zdaniem rzecznika koszty ponoszone przez wykonawcę wzrosły w ostatnim czasie o 45%. Wskazywał on również na inne czynniki takie jak rozległy teren gminy czy też zmniejszone możliwości przyjmowania ścieków przez oczyszczalnię w Wierzchowie.

Przy okazji wprowadzania nowego cennika zadecydowano też o ujednoliceniu ceny za wywóz metra sześciennego ścieków – dotychczas mniejsze opłaty uiszczali mieszkający w budynkach wielorodzinnych. Gmina Szczecinek rezygnuje tym samym z dopłaty do wywozu nieczystości z tego typu obiektów, które przysługiwały dotychczas kilkudziesięciu rodzinom na terenie całej gminy. 

Jakub Diakun dodał także, iż stawki zaproponowane przez Zakład Budżetowy Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku dla ponad 80% mieszkańców gminy będą znacząco niższe niż w sąsiednich samorządach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj