Strona główna Szczecinek W starostwie rozmawiano o Polskim Ładzie

W starostwie rozmawiano o Polskim Ładzie

Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 12 maja w Starostwie Powiatowym w Szczecinku odbyło się spotkanie z przedstawicielką banku Anną Krzeszewską, menedżer ds. rozwoju relacji społecznych. 

Do uczestnictwa w spotkaniu starosta Krzysztof Lis zaprosił wszystkich burmistrzów i wójtów gmin powiatu szczecineckiego. Podczas prelekcji przedstawicielka Banku Gospodarstwa Krajowego omówiła szereg zagadnień takich jak postępowanie zakupowe, wypłaty środków w ramach tzw. okien płatniczych czy nadzór inwestorski, dotyczących regulaminowych zapisów oraz umów, które samorządy podpisały, bądź podpiszą z wykonawcami realizowanych przez nie inwestycji. Zarówno na to jak i ogłoszenie przetargów mają 9 miesięcy od dnia otrzymania wstępnej promesy inwestycyjnej. Wcześniej okres ten wynosił 6 miesięcy. Wydłużeniu uległ również termin na złożenie oświadczenia o podpisaniu umowy z wykonawcą zadania. 

Było to już drugie spotkanie burmistrzów i wójtów gmin powiatu szczecineckiego z przedstawicielką banku. W przyszłości zapewne odbędą się kolejne, tym bardziej że planowane są następne edycje rządowego programu. 

Warto przypomnieć, że w pierwszym rozdaniu Powiat Szczecinecki otrzymał 95% dofinansowanie na realizację dwóch zadań drogowych. Pierwsze z nich to przebudowa 6 kilometrowego odcinka drogi łączącej miejscowości Juchowo i Radacz. 14 marca podpisano umowę z firmą POL-DRÓG Gdańsk, która podejmie się realizacji przedsięwzięcia. Inwestycja pochłonie 11.289.183,45 zł brutto. Dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wyniesie 10 724 724, 28 zł brutto, przy wkładzie własnym samorządu powiatowego w wysokości 564 459, 17 zł brutto.

Drugie z zadań polega na modernizacji i remoncie 2,7 km dróg powiatowych o zniszczonej nawierzchni. Jego realizacji również podjęła się wyłoniona w drodze przetargu wspomniana firma z Gdańska. Koszt zadania wyniósł 1.686.629,22 zł, przy dofinansowaniu w wysokości 1.602.297,76 zł.

Info: Piotr Rozmus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj