Strona główna Gmina Szczecinek Premier odwiedził ponownie powiat

Premier odwiedził ponownie powiat

Podróżujący po Polsce premier Mateusz Morawiecki późne sobotnie popołudnie spędził w podszczecineckim Turowie, gdzie w lokalnej szkole odbyło się kolejne ze spotkań z cyklu Porozmawiajmy o Polsce.

W trakcie wystąpienia szefa Rządu poruszono tematy m.in. inflacji oraz bardzo wysokich cen nośników energii i paliw. Gdyby nie obniżka VAT-u paliwo byłoby droższe o 70, 80 groszy. Niektórzy mówią nawet, że o złotówkę – wyliczał wczorajszy gość w Turowie, podkreślając działania podejmowane w tej materii przez jego gabinet.

Jak również przypomniał, w trakcie pandemii wraz ze współpracownikami uratował mnóstwo miejsc pracy. Dzięki temu Polska ma dziś najniższe w historii bezrobocie i drugie najniższe w Unii Europejskiej – podkreślił.

Sporo czasu poświecono kredytom hipotecznym, które w ostatnich czasach lawinowo podrożały. Częściowym remedium na ten problem mają być rządowe dopłaty do zaciągniętych zobowiązań, a także świeżo wprowadzone tzw. wakacje kredytowe. Czy podobny program został wprowadzony za rządów PO, kiedy poziom wskaźnika WIBOR był również na podobnym poziomie co dzisiaj, a kredyty były równie drogie – pytał retorycznie premier.

Tradycyjnie odniesiono się również do opozycji. Platforma Obywatelska jest wściekła gdyż widzi już, że my sobie z kryzysem gospodarczym poradzimy. Że jak coś obiecamy, to zrobimy – przekonywał Mateusz Morawiecki. Premier mówiąc o PO stwierdził: Jest to partia niewoli, a my jesteśmy partią wolności, PiS jest partią wolności. My nie narzucamy nikomu jak ma żyć. Nie narzucamy żadnej mody, takiej czy innej. Niech każdy żyje tak jak chce. Ale też nie godzimy się na narzucanie tych różnych rewolucji światopoglądowych, ideologicznych.

Po wystąpieniu szefa Rządu przyszedł czas na zadawanie pytań. Dodać też należy, że przed Szkołą Podstawową w Turowie zebrała się kilkunastoosobowa grupa AgroUnii, która wyposażona we flagi przybyła z transparentami odnoszącymi się do złej sytuacji w branży rolniczej. Rolnicy nie zostali wpuszczeni na spotkanie z premierem (argumentowano to na spotkaniu w szkolnej hali sportowej m.in. względami bezpieczeństwa). Mateusz Morawiecki nie spotkał się z protestującymi również po zakończeniu spotkania w szkole.

Była to już druga wizyta w powiecie szczecineckim Mateusza Morawieckiego w roli szefa Rządu. Premier wizytował region dokładnie przed dwoma laty. W czasie konferencji prasowej w Szczecinku wygłosił wówczas krótkie przemówienie dot. sytuacji w polskiej turystyce oraz promował bon turystyczny. Zwiedził również Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, na tarasie którego odbyło się wówczas spotkanie z przedstawicielami mediów.