Strona główna Grzmiąca Stacja meteo w gminie Grzmiąca

Stacja meteo w gminie Grzmiąca

Grzmiąca jest kolejną gminą, na terenie której stanie nowa stacja meteorologiczna. Lokalny urząd na inwestycję otrzymał wsparcie z budżetu województwa, a dziś w siedzibie gminy podpisano w tym celu stosowne umowy z wicemarszałkiem Tomaszem Sobierajem.

Warunki klimatyczne w naszym kraju zmieniają się dynamicznie, co utrudnia pracę rolnikom, dlatego potrzebują oni rzetelnej informacji pogodowej. Takie dane zbierają właśnie stacje meteorologiczne. Cieszę się, że kolejne gminy, dzięki środkom z budżetu województwa, będą mogły postawić je na swoim terenie – mówił wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Stacja, która stanie w miejscowości Lubogoszcz, będzie wyposażona w różne mierniki określające m.in. wilgotność powietrza, kierunek i prędkość wiatru czy ilość opadów. Poprawi ona funkcjonowanie systemu monitoringu suszy rolniczej na terenie powiatu szczecineckiego oraz pomoże w dokładniejszym oszacowaniu strat dla rolników na terenie gminy. Dzięki panelowi solarnemu i turbinie wiatrowej nie będzie potrzebowała do funkcjonowania energii z sieci – informowała Zastępca Wójta Gminy Grzmiąca, Aleksandra Lachowska. 

Grzmiąca będzie jedną z czterech gmin, na których staną nowe stacje meteorologiczne oraz jedna z dwóch w powiecie szczecineckim (drugą jest gmina Biały Bór). To efekt rozstrzygniętego, tegorocznego naboru wniosków, przeprowadzonego przez Urząd Marszałkowski WZ, w którym zachodniopomorskie gminy mogły zdobyć dofinansowanie na posadowienie stacji meteorologicznych na terenie Pomorza Zachodniego. Do każdej z gmin (Rymań, Rąbino, Grzmiąca i Biały Bór) trafi 50 tys. zł wsparcia.

O środki z budżetu województwa mogły starać się zachodniopomorskie gminy, które realizują w 2022 r. zadanie polegające na posadowieniu stacji meteorologicznych oraz zobowiązały się do nieodpłatnego, nieograniczonego przekazywania danych pochodzących z tych stacji Województwu. Warunkiem było posiadanie przez gminę aktualnej, pisemnej akceptacji lokalizacji wydanej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, administratora Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce.

To już drugie tego typu wsparcie dla zachodniopomorskich gmin. Dzięki środkom z budżetu województwa udało się do tej pory posadowić na terenie Pomorza Zachodniego łącznie siedem stacji meteorologicznych, w tym w Nowem Gonnem (gmina Szczecinek) oraz w Śmilczu (gmina Barwice).