Strona główna Aktualności Festyn w Drawieniu – na ratunek miejscowej świątyni

Festyn w Drawieniu – na ratunek miejscowej świątyni

Jakub Łosek

Maleńki Drawień może poszczycić się wyjątkowym zabytkiem. To właśnie tam znajduje się najstarszy kościół na terenie gminy Szczecinek, czyli pochodząca z 1693 roku świątynia pw. Matki Bożej Różańcowej. W dodatku Fundacja Nasz Drawień niedawno poinformowała o niezwykłym odkryciu dokonanym w prezbiterium.

Tegoroczny etap prac jest dla nas bardzo ważny i wyjątkowy, ponieważ w trakcie rozpoczętego już remontu, zostały odkryte polichromie (malowidła) na ścianach całego prezbiterium. W związku z powstałą sytuacją firma, która miałaby się zająć pracami w drewnie, musi posiadać doświadczenie w pracy przy zabytkach, aby zachować jak największą ilość oryginalnych elementów budowli. Na dzień dzisiejszy poszukujemy cieśli z takim doświadczeniem i umiejętnościami do pracy przy naszym kościele – dowiadujemy się od mieszkańców.

W związku z tym, podczas sobotniego (3 września) V Festynu w Drawieniu parafianie poza dobrą zabawą starali się zdobyć dodatkowe fundusze na wykonanie koniecznych prac. Na odwiedzających czekała loteria fantowa, stoiska ze swojskimi smakołykami oraz występy lokalnych talentów – sportowych i muzycznych. Z myślą o dzieciach pojawił się dmuchany zamek, basen wodny z kulami oraz ścianka wspinaczkowa. Odbyło się również piana party!