Strona główna Barwice Barwice już oszczędzają

Barwice już oszczędzają

Od początku wakacji Gmina Barwice przechodzi oświetleniową rewolucję. Zarówno w samym mieście, jak i na terenach wiejskich, administrująca ulicznymi lampami Energa Oświetlenie Sp. z o.o. sukcesywnie przeprowadza wymianę latarni oraz dokłada nowe punkty świetlne.

Nowoczesne lampy zauważyć już można m.in. w Tarmnie, przy cmentarzu w Polnem oraz chociażby na ul. Czaplineckiej w Barwicach.

Nie jest tajemnicą, że stosowane dotychczas źródła światła (oprawy sodowe lub też rtęciowe) są energochłonne, niskowydajne oraz charakteryzują się niską żywotnością, stąd też decyzja o ich wymianie na oprawy LED – efektywne i przede wszystkim energooszczędne. Nowoczesne lampy pojawiły się w ostatnim czasie m.in. w Tarmnie, przy cmentarzu w Polnem oraz chociażby na ul. Czaplineckiej w Barwicach.

Modernizacja zakłada, że koszt nakładów inwestycyjnych zwróci się z uzyskanych oszczędności, i to w stosunkowo krótkim okresie czasu. Pierwsze efekty już są widoczne: Porównując 7 miesięcy roku 2021 do 7 miesięcy roku 2022 to w 2021 roku zużyliśmy 170 tys. kWh energii, a w roku 2022 – mimo zwiększenia ilości punktów świetlnych – zużyliśmy 130 tys. kWh – przekonuje w rozmowie z nami wiceburmistrz Robert Zborowski.

Inwestycja w oprawy LED to także duży krok w stronę poprawy estetyki miasta, wzrost bezpieczeństwa, a także wymierny wkład w ochronę środowiska.

Niestety, równolegle do prowadzonych prac modernizacyjnych, w Barwicach wystąpił poważna awaria oświetlenia. Ciemno zrobiło się m.in. na fragmencie ul. Wojska Polskiego, ul. Wiśniowej oraz ul. Nowej. Informujemy, że powodem nie jest wdrożenie oszczędności, ale duża awaria (prawdopodobnie przerwany przewód zasilający). Naprawą zajmuje się firma Energa-Oświetlenie Sp. z o.o. – uspokaja miejscowy Urząd Miejski.