Strona główna Szczecinek DKF dziś płynie w stronę Meksyku

DKF dziś płynie w stronę Meksyku

W dzisiejszym seansie Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeć będziemy mogli uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie obraz Ukryty klejnot. Fabuła rozgrywającego się na meksykańskiej prowincji filmu skupia się na poszukiwaniach zaginionej kobiety. Angażują się w nie siostra porwanej, która służy w posiadłości zamożnej rodziny, a także jej biała pracodawczyni, dochodząca do siebie po rozwodzie.

Natalia López Gallardo nakręciła podszyty niepewnością film o świecie, w którym przed przemocą nie ochronią kobiet ani pieniądze i klasa społeczna, ani władza, ani rodzina. Mroczny, na swój sposób perwersyjny, pochłaniający bez reszty Ukryty klejnot po cichu czyni nas zakładnikami tej historii. Zdezorientowani, próbujemy uchwycić się strzępów informacji i niepostrzeżenie zostajemy świadkami-wspólnikami terroru. Brutalny i baśniowy zarazem, prozaiczny i nasycony tajemnicą film López Gallardo jest przejmującą opowieścią o systemowej przemocy, uwikłaniu, mizoginii i klasowym poczuciu winy.

O szczegółach dzisiejszego seansu tradycyjnie więcej opowie Tomasz Czuk, opiekun szczecineckiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.