Strona główna Szczecinek Podwyżka podatków, audyt energetyczny oraz wyróżnienie

Podwyżka podatków, audyt energetyczny oraz wyróżnienie

Decyzją radnych, przyszłoroczne podatki od nieruchomości w Szczecinku zostaną podniesione. Stawka za m2 wzrośnie średnio o 11%, co oznacza podwyżkę o 11 groszy w przypadku mieszkańców oraz o nieco ponad 3 zł dla przedsiębiorców.

Przeciwko podwyżkom opowiadali się radni bloku Razem dla Szczecinka, zaś członkowie Porozumienia Samorządowego, głosem Janusza Rautszko, apelowali o wyłączenie z uchwały najmniejszych przedsiębiorców. Konieczności podniesienia opłat bronili zarówno burmistrz Daniel Rak jak i jego partyjny kolega Marek Ogrodziński. Te pieniądze, które wpłacamy do naszego budżetu, zostaną wydane na nasze miejskie potrzeby, po to by nasze miasto się rozwijało – zapewniał radny szefujący mającemu większość klubowi PO. Włodarz miasta wskazywał z kolei na konieczność zapewnienia opłat stałych podmiotom dla których ratusz jest organem prowadzącym. Jak przekonywano w trakcie obrad, wyższe podatki mają zasilić miejski budżet kwotą ok. 3 mln zł.

Podczas sesji dowiedzieliśmy się również, że aktualnie w mieście trwa audyt energetyczny. O jego rozpoczęciu poinformował burmistrz, wcześniej pytany przez radną Joannę Pawłowicz o możliwość wyłączenia oświetlenia na drodze rowerowej prowadzącej wkoło Trzesiecka. Jak dodał Daniel Rak, ostateczne decyzje w kwestii oszczędności energii podjęte zostaną po opublikowaniu opracowywanego raportu. Przesądzone jest raczej jednak, iż z powodu horrendalnych cen prądu przestaną doświetlane być budynki użyteczności publicznej oraz kościoły, a bożonarodzeniowe iluminacje w tym roku zobaczymy tylko na Placu Wolności.

Na początku sesji byliśmy również świadkami wyróżnienia Daniela Raka. Burmistrz Miasta Szczecinek z rąk Artura Hołubiczko, prefekta Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP, odebrał Krzyż za zasługi na rzecz porządku publicznego. Podstawą nagrody były podjęte przez ratusz wysiłki i środki, które regularnie pomagają rozwijać się Straży Miejskiej w Szczecinku już od trzech dekad.

Daniel Rak / fb