Strona główna Szczecinek Ekspresówka z Bobolic do Szczecinka z pozwoleniem. Zobacz wizualizację!

Ekspresówka z Bobolic do Szczecinka z pozwoleniem. Zobacz wizualizację!

Zgodnie z zapowiedzią w sprawie budowy drogi S11, która padła na spotkaniu w Szczecinku przed 3 tygodniami, wicewojewoda Tomasz Wójcik podpisał dzisiaj ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) na odcinek S11 Bobolice-Szczecinek. Zupełnie nowa droga będzie liczyć dł. 24,3 km, a wraz z wydaniem wspomnianej decyzji rozpoczyna się procedura odszkodowawcza za grunty przejęte pod drogę.

Ostatni fragment S11 na Pomorzu Zachodnim

Odcinek Bobolice – Szczecinek połączy budowane obecnie odcinki Koszalin – Bobolice (będą gotowe w przyszłym roku) i obwodnicę Szczecinka (oddaną do ruchu w 2019).  Będzie to ostatni fragment S11 budowany w województwie zachodniopomorskim. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2023-2026. Odcinek ten znajduje się w projekcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku.  

Przygotowanie inwestycji

Decyzja środowiskowa dla drogi S11 na terenie województwa zachodniopomorskiego została uzyskana już w 2011 roku. Ale dla odcinka Bobolice – Szczecinek dalsze prace przygotowawcze mogły ruszyć dzięki decyzjom Ministra Infrastruktury z 2017 roku przyznającym finansowanie na opracowanie dokumentacji. W 2018 roku GDDKiA Oddział w Szczecinie podpisała umowę z firmą Transprojekt Gdański o wartości 6 mln zł na opracowanie Koncepcji programowej wraz z projektem budowlanym. W ubiegłym roku dokumentacja została zakończona i złożono wniosek o wydanie decyzji ZRID. 

Dwa węzły i MOP

Nowa S11 ma być dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe – Wierzchowo oraz Szczecinek Północ. Ten ostatni powstanie w miejscu obecnego ronda na północnym końcu obwodnicy Szczecinka. Na południe od węzła Wierzchowo przewidziana jest realizacja pary Miejsc Obsługi Podróżnych. Obiekty te będą posiadały rezerwę pod budowę stacji paliw i restauracji. Przewidziano budowę 26 obiektów mostowych, w tym trzech górnych przejść dla zwierząt.