Strona główna Szczecinek Przetarg na nowe autobusy unieważniony

Przetarg na nowe autobusy unieważniony

Szczecinecki magistrat unieważnił przetarg na elektryki. Przypomnijmy, że ratusz zamierza nabyć 5 autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi wraz z infrastrukturą niezbędną do ich ładowania. Wcześniej Miasto Szczecinek otrzymało na zakup ekologicznych pojazdów wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 8,5 mln zł oraz zaciągnęło na ten cel pożyczkę w kwocie prawie 2,5 mln zł.

Przed prawie miesiącem dowiedzieliśmy się, że warunki techniczne stawiane przez ratusz (więcej o nich w dalszej części tekstu) spełniło 4 oferentów: dwie krajowe spółki Man Truck & Bus Polska oraz Solaris Bus & Coach, czeski SOR (w roku 2020 Komunikacja Miejska testowała w Szczecinku przegubowca tej marki) oraz węgierski Electrobus (alians jednego z chińskich producentów z doskonale znanym nad Wisłą Ikarusem). Finansowo najkorzystniej przedstawiały się propozycje zza granicy, one też jako jedyne mieściły się pierwotnie w ustalonych przez ratusz widełkach pieniężnych.

Jak się jednak okazało, kwoty zaproponowane przez zagranicznych startujących w przetargu okazały się być sumami netto. Po doliczeniu podatku VAT okazało się, że ostateczne ceny znacznie przekroczyłyby budżet ratusza. Decyzja mogła być więc tylko jedna, przez co wkrótce ma zostać ogłoszony nowy przetarg.

Warto dodać, że poza kwestiami finansowymi, zamawiane autobusy muszą spełnić szereg wymagań technicznych. Pojazdy muszą posiadać odpowiednie wymiary (dł. od 11,8 m do 12,3 m, maksymalnie 3,4 m wysokości oraz szer. mieszcząca się w przedziale 2,50-2,55 m), odznaczać się konkretną pojemnością (min. 70 miejsc, z czego 22 siedzących w tym min. 6 siedzeń bezpośrednio na poziomie podłogi bez podestów), a także posiadać wydzielone miejsca na wózek dziecięcy i inwalidzki.