Strona główna Szczecinek Warsztaty kaligraficzne w MBP Koziołka

Warsztaty kaligraficzne w MBP Koziołka

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Było to najdłużej trwające powstanie narodowe w porozbiorowej historii Polski, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864 r. Walki toczyły się na terenie Królestwa Polskiego, Litwy i części Ukrainy.

Powstańcy stoczyli ponad 1200 potyczek z zaborcą rosyjskim. Skutkiem klęski powstania styczniowego była śmierć ponad 20 tysięcy powstańców, egzekucje i represje, zsyłki i emigracja. Jednak dla Polaków ten zryw niepodległościowy w 1863 roku to niezwykle ważne wydarzenie w dziejach narodu.

Powstanie Styczniowe odcisnęło ślad w polskiej kulturze: literaturze, poezji, muzyce i sztuce. Partyzancki charakter walk i długie przemarsze były bardzo ciężkie dla powstańców. W archiwach państwowych zachowały się listy żołnierzy do rodzin oraz powstańcze pieśni i wiersze ilustrujące zmagania powstańców i obozowe życie.

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego są jednym z priorytetowych przedsięwzięć Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, w które zaangażowana jest sieć archiwów państwowych w całym kraju. Nasze Archiwum również włącza się w wydarzenia upamiętniające  wybuch Powstania Styczniowego i wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną Filia dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego organizuje 20 stycznia warsztaty kaligraficzne „Powstanie styczniowe w poezji i piosence”.

Udział w warsztatach weźmie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej. Podczas spotkania uczniowie nie tylko zapoznają się z trudną sztuką pisania gęsim piórem i stalówką, ale również poznają treść zachowanych materiałów archiwalnych obrazujących walki Polaków w latach 1863-1864. Zadaniem młodzieży będzie bowiem przepisanie podczas warsztatów wybranej reprodukcji powstańczej pieśni lub wiersza przygotowanej przez archiwistów.

Warsztaty odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku.