Strona główna Szczecinek Czwarty przetarg ogłoszony

Czwarty przetarg ogłoszony

Miasto Szczecinek ogłosiło właśnie kolejny przetarg na rewitalizację kolejowego dworca. To czwarte podejście ratusza do wyłonienia wykonawcy kompleksowego remontu obiektu, ale pierwsze od ostatecznego przejęcia zabytku przez Urząd Miasta.

Ludowe porzekadło do trzech razy sztuka nie sprawdziło się w przypadku przetargów na remont budynku. Po dwóch nieudanych rozstrzygnięciach z mocno spadkową tendencją kosztorysów, szczęśliwy finał zdawał się być na wyciągnięcie ręki w podejściu nr 3. Niestety, po raz kolejny oferty w postępowaniu okazały się być grubo powyżej oczekiwań ratusza.

W pierwszym postępowaniu do siedziby miejskich władz wpłynęła tylko 1 propozycja na astronomiczną sumę prawie 50 mln zł. Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych LEŚ z Żydowa stanęło również do drugiego przetargu, tym razem wyceniając swoje usługi na blisko 44 mln zł. Dużo korzystniej prezentowała się druga z ofert – firma Kop Glazur z Turowa zaproponowała wykonanie modernizacji stacji za 23,8 mln zł.

W trzecim przetargu do Urzędu Miasta wpłynęły 3 oferty. Najtańsza z nich (zaproponowana przez firmę Kop-Glazur Zbigniew Kopernacki z Turowa) opiewa na kwotę nieco ponad 23,1 mln zł, dwie pozostałe propozycje wyceniono na ponad 26,8 mln zł (firma Sono Club z Chojnic) oraz 34,3 mln zł (firma Pil-Building z Piły). Przypomnijmy, że miasto planuje na ten cel wydać sumę ok. 16 mln zł.

Warto na pewno dodać, że zakres remontu szczecineckiej stacji kolejowej, na który miasto otrzymało podwójne wsparcie, jest bardzo duży. Pierwsza z dotacji w wysokości 1,66 mln zł (z Narodowego Programu Inwestycji Lokalnych) ma posłużyć do wykonania remontu strefy pasażerskiej. Z kolei w Ramach Polskiego Ładu ratusz otrzymał aż 11,5 mln zł, za które mają zostać wykonane dużo bardziej skomplikowane roboty, m.in. remonty bądź wymiana: elewacji, krat, balustrad, fundamentów, piwnic, okien, drzwi, zdobień sufitowych, stropów, klatek schodowych oraz wszystkich instalacji. Ponadto, przebudowane mają być wnętrza, które zyskają nowe funkcje, zainstalowane zostaną 2 windy, a cały obiekt stać ma się przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Urząd Miasta w Szczecinku na oferty w czwartym postępowaniu przetargowym czeka do 10 lutego.