Strona główna Szczecinek Rowerzyści wciąż jeżdżą po pasach

Rowerzyści wciąż jeżdżą po pasach

Wczoraj policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego prowadzili działania pn. Pieszy i Rower na drogach naszego miasta i powiatu. Wzmożone działania były wynikiem realizacji wojewódzkich działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego województwa.

Celem powyższych działań była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na zachodniopomorskich drogach, a co za tym idzie zminimalizowanie ilości niepożądanych zachowań na drodze, głównie popełnianych przez kierujących uczestników ruchu drogowego takich jak:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną,
  • wyprzedzanie pojazdu na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

W konsekwencji policjanci ujawnili aż 29 wykroczeń. Nałożyli 11 mandatów karnych i 5 pouczeń wobec osób pieszych oraz 3 mandaty i 5 pouczeń wobec rowerzystów. Najczęstszym przewinieniem wśród rowerzystów jest jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych – takich sytuacji mundurowi ujawnili aż 7. Jeśli chodzi o pieszych to najczęściej ujawnianym wykroczeniem było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 16.

Warto nadmienić, że równolegle do działań wojewódzkich policjanci ze Szczecinka prowadzili działania profilaktyczne w pobliżu przejść dla pieszych. Podczas krótkotrwałych obserwacji policjanci przypominali pieszym i rowerzystom o właściwych zachowaniach, zgodnych z przepisami w obrębie przejść dla pieszych.

Info: st. asp. Anna Matys