Strona główna Aktualności Godzina „W” – pamiętamy!

Godzina „W” – pamiętamy!

Żołnierze Kolegium „A” – elitarnej jednostki Kedywu Okręgu Warszawskiego AK, okolice ul. Stawki

Jak zawsze, 1 sierpnia o godz. 17:00 serca Polaków zabiją mocniej. Powodem tego jest oczywiście przypadająca dziś 78. rocznica Powstania Warszawskiego, którego początkiem stał się rozkaz podpisany przez komendanta Okręgu Warszawa AK, Antoniego Chruściela ps. „Monter”.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W ramach akcji „Burza” Armia Krajowa przeprowadziła największą operację militarną przeciwko okupującym nasz kraj Niemcom, którzy dopuszczali się niewyobrażalnych okrucieństw. Ten patriotyczny zryw miał również na celu samodzielne wyzwolenie stolicy przed wkroczeniem Armii Czerwonej i uniemożliwienia tym samym sowietyzacji Polski. Zarówno Niemcy Hitlera, jak i Rosja Stalina kwestionowały prawo narodu polskiego do samostanowienia.

Rozkaz wybicia godziny „W” dostarczało ponad 6000 łączniczek i gońców. W trakcie 63 dni walk, straty wojsk polskich wyniosły: 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych oraz 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku ostrzału artyleryjskiego, nalotów i ciężkich warunków bytowych, a także masakr urządzanych przez oddziały niemieckie, zginęło od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy.

Powstańcy dysponując ubogim uzbrojeniem (złożonym głównie z broni strzeleckiej) przez dwa miesiące przeciwstawiali się nazistom, którzy odpierali ataki najnowocześniejszym sprzętem – zagonami pancernymi i najlepszym wówczas lotnictwem, a wszystko w asyście doborowych oddziałów Wehrmachtu i Waffen SS.

Od wielu lat w polskich miastach, gdy zegary wybijają właśnie godzinę 17:00, syreny alarmowe nadają 1-minutowy, ciągły sygnał, a samochody i inne środki transportu zatrzymują się, dając czas każdemu na osobistą refleksję i złożenie w ten sposób hołdu naszym braciom i siostrom walczącym przed 77 laty, o których zawsze będziemy pamiętać!

W Szczecinku oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się dziś, tradycyjnie na cmentarzu komunalnym, o godz. 17:00.