Strona główna Barwice Barwice i Grzmiąca będą produkować e-metanol

Barwice i Grzmiąca będą produkować e-metanol

Patryk Makowski / fb

Zachodniopomorskie samorządy we współpracy z European Energy podejmą działania nad rozwojem technologii pozwalającej na produkcję e-matanolu oraz ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii. Wśród nich znalazły się dwa z naszego regionu.

To wstęp do bardzo zaawansowanych rozmów na temat rozwoju technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i innych inwestycji na terenie gminy Grzmiąca i gminy Barwice. Dotyczy hybryd, czyli produkcji energii elektrycznej z turbin wiatrowych i fotowoltaiki. Te dwa układy muszą się uzupełniać nawzajem. Miałyby napędzać i produkować e-metanol – wyjaśniał w Polskim Radiu Koszalin Patryk Makowski, Wójt Gminy Grzmiąca.

Memorandum w tej sprawie podpisali już włodarz Grzmiącej i Wiceburmistrz Barwic Zborowskiego, a towarzyszyli im Minister Klimatu i Środowiska Paulina Henning-Kloska oraz króla Danii Fryderyk X. To właśnie na Półwyspie Jutlandzkim European Energy buduje obecnie pierwszą na świecie komercyjną instalację do produkcji e-metanolu. Wedle planów, obiekt ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.