Strona główna Borne Sulinowo Legendarne KrAZy zjadą do Bornego Sulinowa

Legendarne KrAZy zjadą do Bornego Sulinowa

Kilkanaście ton wagi, potężny silnik z haubicy i spalanie na poziomie 70 litrów na każde przejechane 100 kilometrów – tak w skrócie można opisać legendarne, ukraińskie ciężarówki marki KrAZ. Kilkanaście takich maszyn (a także ich nowsze wersje) będzie można zobaczyć na początku lutego na zlocie w Bornem Sulinowie.

Starsi czytelnicy i widzowie z pewnością kojarzą gigantyczne wozy będące na wyposażeniu m.in. armii radzieckiej oraz polskiej. Sześciokołowe kolosy napędzał blisko 15-litrowy silnik JaMZ-238, który z powodzeniem wykorzystywano m.in. w haubicach 2S1 Goździk. Auto zabierało na pokład 7,5 tony ładunku, bez problemu holowało artylerię i nierzadko spalało przy tym grubo ponad 70 litrów ropy, choć na pusto zadowalały się „zaledwie” 40-litrami na setkę.

Przynajmniej kilkanaście takich przepotężnych wozów będzie można wkrótce oglądać w Bornem Sulinowie, przy okazji inauguracyjnego Międzynarodowego Zlotu Pojazdów KrAZ. Impreza będzie elementem trzeciego już Zlotu Zimowego „Lewizna 2023”, które w dniach 3-5 lutego organizuje Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie. Przy okazji podziwiania ukraińskich ciężarówek będzie można więc zobaczyć również inne ciekawe pojazdy.

Zarezerwujcie sobie termin na pierwszy weekend lutego, a o pozostałych szczegółach wydarzenia będziemy informować na bieżąco!