Strona główna Borne Sulinowo Rowerem z Bornego do Szczecinka

Rowerem z Bornego do Szczecinka

Droga rowerowa z Bornego Sulinowa do Szczecinka nabiera coraz bardziej realnych kształtów. W siedzibie borneńskiego magistratu podpisano dziś protokoły przekazania terenu budowy Zachodniopomorskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich oraz odbyto robocze spotkanie z udziałem m.in. z przedstawicieli inwestora, wykonawcy, samorządów oraz Lasów Państwowych.

Wspomniana ścieżka jest elementem marszałkowskiego projektu Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego – Trasa Pojezierzy Zachodnich i będzie kontynuacją szlaku prowadzącego od jeziora Komorza i od Łubowa do Bornego Sulinowa prowadzącego nasypem kolejowym. Docelowo Trasa Pojezierzy Zachodnich ma połączyć zachodnią granicę naszego kraju z granicą województwa zachodniopomorskiego tuż Białym Borem. Całość stanowić będzie ścieżkę o imponującej długości 420 km.

Inwestycję na terenie gminy Borne Sulinowo podzielono na III etapy: Borne Sulinowo – Krągi, Krągi – Jelonek oraz Przyjezierze – Jelenino.

Obecna na dzisiejszym spotkaniu Wanda Nowotarska, Pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej podkreśliła, że rozwój infrastruktury rowerowej to dobra informacja dla podróżujących jednośladem przed nasz region: W zeszłym roku udało nam się połączyć Borne Sulinowo z Łubowem. Kolejnym etapem jest połączenie Bornego Sulinowa ze Szczecinkiem. Trasa Pojezierzy Zachodnich ma łączyć wszystkie pojezierza w naszym województwie.

Trasa z Bornego Sulinowa do Szczecinka w dużej części przebiegać będzie przez tereny Nadleśnictwa Czarnobór. Nadleśniczy Sławomir Cichoń zapewnia, że rowerzyści w trakcie podróży mogą liczyć na sporo przyrodniczych przeżyć: Trasa wiedzie przez fragmenty lasów iglastych i liściastych, obniżenia terenu, gdzie rowerzyści napotkają roślinność bagienną, szuwarową. Na trasie mogą spotkać na też różne ptaki i inną zwierzynę.

Dorota Chrzanowska, burmistrz Bornego Sulinowa mocno z kolei zaznaczyła, że budowa tras rowerowych to element wzbogacający lokalną ofertę turystyczną: Oddajemy do użytku kolejną ścieżkę rowerową – znad jeziora Komorze do Bornego Sulinowa. Duża część tej trasy jest ścieżką asfaltową. Prowadzi ona poprzez piękne tereny, ma po drodze dwa wiadukty i most nad rzeką Piławą.

Budowa trasy z Bornego Sulinowa do Szczecinka ma zakończyć się w listopadzie 2023 roku.