Strona główna Aktualności Dziś Dzień Kobiet!

Dziś Dzień Kobiet!

Kolejki przed kwiaciarniami ustawiające się od rana, mijani na ulicy mężczyźni niosący słodkości i pięknie opakowane upominki oraz chłopcy maszerujący do szkoły z kolorowymi laurkami i pięknymi kartkami z życzeniami to niechybnie znak, że w kalendarzu nastał Dzień Kobiet.

Mimo że święto płci pięknej obchodzone jest już ponad sto lat, swój rodowód ma jeszcze w czasach starożytnego Rzymu, gdzie na początku marca odbywały się Matronalia – uroczystości związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Właśnie wtedy żony obdarowywano prezentami, mężowie też przez cały dzień starali się jak najbardziej przypodobać swoim ślubnym.

Nowożytne dzieje Dnia Kobiet datujemy na 1910 rok i jest on nieodłącznie związany z nasileniem walk o prawa kobiet. Wśród postulatów wówczas zgłaszanych najczęściej powtarzały się wołania swobodnie dostępne prawa publiczne oraz zawodowe.

Pierwszymi krajami, które do kalendarza wpisały święto pań były Austria, Dania, Niemcy, Rosja oraz Szwajcaria. W Polsce na dobre zadomowił się w okresie PRL, gdzie do obowiązkowych słodyczy w latach 70-tych dołączyły kwiaty. Najpierw były to goździki, później prym wieść zaczęły tulipany. W zakładach pracy święto to obchodzono obowiązkowo, co było pretekstem do obdarowania płci pięknej w dobra, wówczas deficytowe a dziś powszechnie dostępne, takie jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło czy też kawa. Dziś, na szczęście, z tej tradycji pozostały tylko słodkie upominki oraz tulipany, uzupełniane o inne gatunki kwiatów.

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet składa Gryf TV!