Strona główna Aktualności Gmina Szczecinek rozpoczęła dożynkowy maraton

Gmina Szczecinek rozpoczęła dożynkowy maraton

Święto Plonów to dziękczynne wydarzenie poświęcone rolnikom, które zawsze przyciąga tłumy mieszkańców. Nie inaczej było podczas tegorocznych dożynek zorganizowanych przez Gminę Szczecinek. Podobnie jak przed rokiem odbyły się one w Marcelinie.

Część oficjalną rozpoczęła msza święta w intencji tych wszystkich, dzięki którym plony zostają zebrane. Nie zabrakło dzielenia się świeżo-wypieczonym chlebem. Na dożynkowej scenie wystąpiły również lokalne zespoły ludowe m.in. Swojacy, Pasja, Ontis czy Turowianki, które obchodziły tego dnia swoje 45-lecie. Z okazji jubileuszu, za wkład w rozwój kultury na terenie gminy podziękował sam Wójt – Ryszard Jasionas.

Oprócz tego na wszystkich przybyłych czekało wiele atrakcji czy stoisk. Na ich stołach pojawiły się lokalne specjały oraz to czego na Święcie Plonów zabraknąć nie może, czyli pajda ze smalcem, pierogi, bigos, ale też różnego rodzaju ciasta, zupy czy placki ziemniaczane oraz naleśniki na wiele sposobów.

I właśnie oryginalność podczas imprezy oceniano, a dokładniej najpiękniejszy wieniec, najsmaczniejszy napój i najlepiej przystrojone stanowisko. Nagrody dla zwycięzców zafundowała w tym roku np. firma Kronospan czy TRAWNIK.

OTO WYNIKI:

NAZWAZWYCIĘZCA
Najsmaczniejszy napój dożynkowy
1 miejsceStowarzyszenie Przyjaciół Kusowo – 500 zł
2 miejsceSitno – 300 zł
3 miejsceTurboPomorzanki z Turowa – 200 zł
Najpiękniejsze stoisko
1 miejsceSołectwo Spore – 800 zł
2 miejsceKGW Pszczoły z Mosiny – 500 zł
3 miejsceŚDS Turowo filia w Gwdzie Wielkiej – 300 zł
Najładniejszy wieniec
1 miejsceSołectwo Żółtnica – 2000 zł
2 miejsceStowarzyszenie Przyjaciół Kusowo – 1500 zł
3 miejsceSołectwo Godzimierz – 1000 zł

Po rozdaniu upominków rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.