Strona główna Gmina Szczecinek Centrum Nauki Kopernik z wizytą w Żółtnicy

Centrum Nauki Kopernik z wizytą w Żółtnicy

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żółtnicy przez czwartek i piątek testowali najnowszą mobilną wystawę O matmo!, którą do powiatu szczecineckiego przywiozło Centrum Nauki Kopernik.

Przez dwa dni eksperymentowania młodzież z Żółtnicy miała okazję osobiście się przekonać jak zaskakująca bywa obecność matematyki w otaczającym nas świecie i w jak ciekawych formach przejawiają się matematyczne prawidłowości. Za sprawą nowoczesnych, interaktywnych eksponatów sprawdzili m.in. na czym polega spacer z funkcją, co to jest szyfr Cezara, czy istnieje idealna asymetria oraz co wspólnego mają sznurkografy ze współczesnymi wyszukiwarkami internetowymi.

Wystawa została zaprojektowana i zrealizowana przez interdyscyplinarny zespół specjalistów z Centrum Nauki Kopernik. Tworzyli ją matematycy, fizycy, projektanci, inżynierowie, konstruktorzy, elektronicy i laboranci, stolarze i tokarze. Wszyscy pracowali nad tym, by pokazać, że matematyka to nie tylko liczby, ale także fascynująca przygoda, która potrafi zachwycać, zaciekawiać, bawić i wciągać.

Wstęp na wydarzenie był oczywiście bezpłatny. Wystawa O matmo! to część programu Nauka dla Ciebie, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych, propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju poprzez promowanie aktywizujących i angażujących metod nauczania (samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki w życiu codziennym). Działania programowe obejmują także popularyzację nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi. Program Nauka dla Ciebie to różnorodne aktywności, stworzone z myślą o uczniach, nauczycielach, edukatorach i rodzicach.