Już wiadomo, jaką kwotę na ratowanie zabytkowej dzwonnicy udało się zebrać organizatorom Festynu Parafialnego w Wierzchowie. Uczestnicy parafiady byli niezwykle hojni. Dzięki nim zgromadzono ponad 29 tys. zł.
Przypomnijmy, że Festyn Parafialny w Wierzchowie odbył się 15 sierpnia w świątecznym dniu odpustu tamtejszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wśród organizatorów zabawy znaleźli się: Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzchowie – ks. Tadeusz Liman, Sołectwa Wierzchowo, Trzebiechowo, Kusowo, Iwin, Kwakowo, Grąbczyn oraz Krągłe, OSP Wierzchowo, Stowarzyszenie Aktywnych w Wierzchowie oraz Klub Senior Plus w Wierzchowie.
Podczas zabawy na wszystkich gości czekało mnóstwo atrakcji, spośród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Cel był szczytny – zbiórka na dokończenie remontu pięknej zabytkowej dzwonnicy, znajdującej się tuż przy kościele parafialnym w Wierzchowie. Suma, którą udało się zebrać, imponuje. To 29 123,62 zł!
Warto nadmienić, że będąca prawdziwą perełką, zabytkowa dzwonnica w Wierzchowie znajduje się obecnie w III etapie prac remontowych. Gruntowny remont wieży rozpoczął się w 2018 roku. Od tego czasu zabezpieczono wieżę i ściany dzwonnicy; przeprowadzono remont fundamentów i ścian fundamentowych, a także przeprowadzono konserwację ścian wieży od strony południowej, zachodniej i północnej. Łączny koszt wykonanych prac wyniósł już ponad 219 tys. zł przy zaangażowaniu środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Szczecinek oraz środków własnych.
W 2023 roku na remont i konserwację ściany wschodniej wieży udało się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (27 tys. zł), remont zabytku z Wierzchowa wsparł także Wojewódzki Konserwator Zabytków (30 tys. zł). Zebrana podczas ubiegłotygodniowego festynu suma będzie więc dodatkowym, ważnym zastrzykiem finansowym w działaniach zmierzających do przywrócenia dawnej świetności dzwonnicy.
Magdalena Szkudlarek-Szarkowska