Strona główna Gmina Szczecinek Po szczupaka tylko na Wierzchowo!

Po szczupaka tylko na Wierzchowo!

Jezioro Wierzchowo, położone w gminie Szczecinek, od lat przyciąga wędkarzy z całej Polski. Szczególnie cenione są tutejsze szczupaki, które osiągają imponujące rozmiary dzięki systematycznym zarybieniom i odpowiedniej polityce ochrony środowiska wodnego. Z końcem kwietnia kończy się okres ochronny tego gatunku, w majówkę więc wędkarze symbolicznie rozpoczynają nowy sezon!

Wierzchowo to położone w gminie Szczecinek jezioro charakteryzujące się urozmaiconą linią brzegową, dzięki czemu powszechnie uznawane jest za jeden z najpiękniejszych akwenów Pojezierza Drawskiego. Linia brzegowa mierzy blisko 30 km długości i charakteryzuje się wyraźnie zaznaczonymi pięcioma zatokami, dwoma długimi półwyspami i jedną wyspą znajdującą się w południowo-wschodniej części akwenu. Jezioro jest bajecznie czyste, a jego długie plaże cechuje wyjątkowo jasny piasek. Powierzchnia zwierciadła wody waha się w zależności od źródła w przedziale od 712 do 732 hektarów. Jezioro położone jest na wysokości 139,0 m n.p.m., jego średnia głębokość to 9,6 m, a maksymalna to 26,5 m. Długość akwenu to 11 km, a maksymalna szerokość wynosi 3,6 km.

Jezioro od lat niezmiennie przyciąga turystów – zarówno tych stałych, jak również tych którzy dopiero odkrywają to niezwykle urokliwe miejsce. Poza wspomnianymi już plażami idealnymi do leniwego wypoczynku i kąpieli, wokół jeziora znajdziemy też liczne fragmenty z niewielkimi dojściami do wody, które wyjątkowo upodobali sobie wędkarze.

Jezioro Wierzchowo jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Akwen jest doskonałym łowiskiem wielu gatunków ryb, zarówno drapieżnych jak i spokojnego żeru. Okazałe leszcze, dorodne płocie, złociste wzdręgi, czy też wielkie szczupaki i pasiaste garbusy – to wszystko możemy złowić w tym akwenie. Ponadto występuje w nim sieja i sielawa, oraz nieliczna populacja miętusa i węgorza, głównie w głębszych partiach wody.

Jezioro Wierzchowo słynie z wielkich szczupaków. Według nieodżałowanego Karola Zacharczyka, dziennikarza i wędkarza corocznie upamiętnianego podczas odbywającego się nad Wierzchowem, ich populację można podzielić na dwie różniące się między sobą grupy. Pierwsza to ryby żyjące w głównej misie jeziora, odżywiające się głównie rybami otwartej wody, czyli płocią, okoniem, sielawą i sieją. Druga grupa przebywa przez cały rok w płytkich zatokach w pobliżu trzcinowisk i preferuje jako pokarm wzdręgę, której nieprzebrane stada zamieszkują właśnie te zatoki.
Szczupaki z otwartej części jeziora łowi się głównie wiosną (maj, czerwiec) w pobliżu tarlisk okonia, płoci i leszcza, czyli na porośniętych ramienicami rozległych podwodnych górkach i blatach. Latem przenoszą się one w głębsze partie jeziora, podążając za stadami sielawy, płoci i leszcza. Jesienią większość okazów łowi się tu w głębiach, w głównym plosie jeziora.

Odpowiedzialna za akwen Gmina Szczecinek od lat mocna stawia na rozwój turystyki wędkarskiej. Zgodnie z zawartymi umowami, samorząd regularnie zarybia Wierzchowo i będzie to kontynuować przynajmniej do roku 2036. Dzięki tym działaniom, corocznie do akwenu trafia 576 kg narybku węgorza i ponad 2 tony narybku szczupaka, zarówno w wylęgu żerującym, jak również narybku letniego.

Więcej o walorach akwenu opowiada Kazimierz Harasym, na co dzień Zastępca Wójta Szczecinek, a prywatnie wielki miłośnik wędkarstwa.