Strona główna Gmina Szczecinek Strażacy OSP Gwda Wielka z nowym wozem

Strażacy OSP Gwda Wielka z nowym wozem

Dla mieszkańców oraz przede wszystkim strażaków z OSP Gwda Wielka to był wyjątkowy dzień! Po latach starań druhów, samorządu oraz wiceminister Małgorzaty Golińskiej, w sobotę wspólnie powitaliśmy pierwszy w historii powiatu całkowicie nowy, ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy dla jednostki OSP.

Nowy nabytek gwdowskich strażaków to Renault serii K, a konkretnie model K440. Zgodnie z nazwą, auto dysponuje mocą 440 KM, posiada też stały napęd na 4 koła oraz zautomatyzowaną skrzynię biegów. Na pokład zabiera 5000 l wody oraz 500 l środka pianotwórczego, zaś wydajność autopompy to 4000 l/min.

Jest to nie tylko pierwszy fabrycznie nowy samochód w prawie 80-letniej historii OSP Gwda Wielka, ale też pierwszy fabrycznie nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla jednostki OSP z terenu powiatu szczecineckiego.

Pojazd kosztował prawie 1,27 mln zł, z czego 550 tys. zł pochodziło z dofinansowania rządowego puli Komendanta Głównego PSP, 100 tys. zł z budżetu Starostwa Powiatowego w Szczecinku, 50 tys. zł od leśników, a pozostałą część ok. 565 tys. zł wyłożyły władze Gminy Szczecinek.

Warto dodać, że OSP Gwda Wielka to jedna z najbardziej zapracowanych w powiecie ekip, ze stałą od lat liczbą podejmowanych interwencji, kształtującej się w przedziale 90-140 wyjazdów. Jej skład to 30 czynnych strażaków (wielu z nich służy w PSP), których wspiera 30 dzieci i młodzieży tworzących Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

Co ciekawe, historia pozyskania pojazdu ma swój początek w działaniach nastoletniego Jakuba, na co dzień członka tutejszej MDP oraz twórcy portalu Szczecinek112… a prywatnie wielkiego przyjaciela portalu GRYF.tv. Ale o tym więcej w naszym materiale video!