Strona główna Gmina Szczecinek Swojacy z Sitna na festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Swojacy z Sitna na festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Około 650 artystów ludowych wzięło udział w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbył się w miniony weekend w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W zaszczytnym gronie uczestników znalazł się także nasz zespół – Swojacy z Sitna.

W wydarzeniu, które cieszy się wieloletnią tradycją, co roku prezentują się wyłącznie najlepsi uczestnicy. Głównym celem festiwalu jest ochrona tradycyjnego stylu muzykowania, repertuaru i śpiewu. Tym razem podczas Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych zaprezentowali się artyści z 14 województw. Podczas czterech dni odbyły się przeglądy śpiewu ludowego, gry na unikalnych instrumentach ludowych oraz konkurs w kategoriach: kapele, zespoły śpiewacze, instrumentaliści oraz Mistrz i Uczeń.

Swojacy z Sitna, którzy w Kazimierzu Dolnym gościli już po raz dziewiąty, jako jedyny zespół z regionu reprezentował całe województwo zachodniopomorskie.

– Żeby wziąć udział w przeglądzie, trzeba przejść kwalifikacje, dlatego już sam fakt, że udało nam się po raz kolejny wystąpić na scenie w Kazimierzu Dolnym, jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem – podkreśla Marzena Nowacka, kierownik Zespołu Swojacy z Sitna.

Jak wyjawia dalej, Jury co roku przekazuje Swojakom z Sitna wyrazy uznania za podtrzymywanie tradycji i podziwia umiejętności zespołu.

– Zwrócono uwagę, że jesteśmy bardzo zdeterminowani i co roku – jako jedyni z województwa zachodniopomorskiego – bierzemy udział w festiwalu. Na razie nie ma jeszcze kategorii dla rekonstruktorów, a taki zespół ze względu na nasze pochodzenie, jesteśmy uznawani. Cieszymy się jednak, że mimo iż nie podlegamy ocenie Jury jako tradycyjny zespół ludowy, możemy występować obok innych zespołów, czerpać od nich inspiracje i również dzielić się tym, co potrafimy – zaznacza Marzena Nowacka.

Nasza rozmówczyni wskazuje, że praktycznie co roku atmosfera festiwalu jest nie do opisania, dlatego warto tam być.

– Kazimierz Dolny ma swój niepowtarzalny klimat. Podczas festiwalu spotykają się ludzie z wielu regionów, zespoły w przeróżnych strojach i z różnym repertuarem. To niezapomniane przeżycie, dlatego na pewno nasz udział w festiwalu będziemy w przyszłości kontynuować. Przy okazji chcielibyśmy podziękować Wójtowi Gminy Szczecinek Ryszardowi Jasionasowi oraz Staroście Szczecineckiemu Krzysztofowi Lisowi za wsparcie, bez którego nasz wyjazd nie byłby możliwy – dodaje Marzena Nowacka.

Gmina Szczecinek