Strona główna Materiał partnera Last minute – co to jest?

Last minute – co to jest?

Last minute to termin znany każdemu miłośnikowi podróżowania. To synonim spontanicznych wakacji, rezerwowanych z krótkim terminem i bez zbędnego planowania. Na czym polegają wakacje last minute i skąd takie wyjazdy biorą się w ofercie biur podróży? Sprawdzamy!

Rezerwując wymarzone wakacje możemy wykupić wycieczkę na wiele miesięcy przed datą urlopu, albo też zostawić wszystko na ostatnią chwilę. Ta druga opcja jest szczególnie popularna, gdy nie mamy pewności, w jakim terminie uda nam się dostać urlop, jednak last minute jest też idealnym wyborem dla osób, które nie lubią zbyt wiele czasu poświęcać na planowanie. Przyjrzeliśmy się, jak dokładnie działają wakacje last minute i co cechuje takie spontaniczne wakacje.

Zobacz JAKIE CENY SĄ NA NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ www.fostertravel.pl/last-minute/

Co to jest last minute?

Wakacje last minute to forma podróżowania, polegająca na rezerwacji wakacji, wycieczki czy pobytu w hotelu w krótkim czasie przed datą planowanego wyjazdu. Termin “last minute” oznacza dosłownie “na ostatnią chwilę”, co sugeruje, że rezerwacja odbywa się blisko daty rozpoczęcia podróży. Główną cechą wakacji last minute jest możliwość zakupienia wakacji w niższej cenie niż standardowe oferty – czasem nawet o 50% taniej niż wynosi cena standardowa danej wycieczki.

Biura podróży mają różne definicje pojęcia last minute, jednak zazwyczaj termin ten odnosi się do wakacji rezerwowanych na kilka tygodni przed planowanym wylotem – na ogół nie więcej niż dwa miesiące. Im krótszy termin wylotu, tym niższe mogą być ceny takich wakacji – kupując wycieczkę na pięć tygodni przed terminem zapłacimy sporo mniej, niż wynosi cena katalogowa, ale więcej, niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup na tydzień przed wylotem.

Podstawowe cechy wakacji last minute:

  • Niższe ceny – jedną z głównych cech wakacji last minute są atrakcyjne ceny. Biura podróży, hotele i linie lotnicze oferują znaczne zniżki na niezarezerwowane jeszcze miejsca czy pokoje, aby wypełnić wolne miejsca przed planowanym wyjazdem.
  • Szybka decyzja – wakacje last minute wymagają szybkiego działania i podjęcia decyzji w krótkim czasie. Dla osób, które potrafią być elastyczne i gotowe do spontanicznych wyjazdów, może to być doskonała okazja do taniego urlopu.
  • Elastyczność w planowaniu – wakacje last minute dają możliwość podjęcia decyzji na ostatnią chwilę, co pozwala na dostosowanie się do aktualnych okoliczności i nastrojów. Można wybrać się na krótki weekendowy wypad lub dłuższy urlop w zależności od dostępności ofert.

Skąd oferty last minute w biurach podróży?

Oferty last minute pojawiają się w wyniku różnych czynników i okoliczności, które mogą wpłynąć na dostępność i sprzedaż miejsc w hotelach, na lotach czy wycieczkach. To przede wszystkim:

  • Niezarezerwowane miejsca – jednym z głównych powodów powstawania ofert last minute jest sytuacja, gdy hotele, linie lotnicze czy biura podróży mają jeszcze niewykorzystane miejsca czy pokoje, które nie zostały zarezerwowane w tradycyjnym trybie. Gdy zbliża się termin wycieczki, wolą one sprzedać miejsca taniej, niż nie sprzedać ich wcale.
  • Odwołania i zmiany rezerwacji – klienci mogą odwoływać lub zmieniać swoje rezerwacje w ostatniej chwili, co prowadzi do powstania wolnych miejsc. Aby uniknąć strat, dostawcy usług turystycznych oferują te miejsca w promocyjnych cenach.
  • Zmienne warunki pogodowe – nieprzewidziane zdarzenia, takie jak zmienne warunki pogodowe, mogą wpłynąć na decyzje podróżnych i zniechęcić ich do wyjazdu w dane miejsce. W takich sytuacjach oferty last minute mogą być szansą dla tych, którzy są gotowi podjąć ryzyko i wyjechać pomimo niepewnej pogody.
  • Promocje sezonowe i kampanie marketingowe – dostawcy usług turystycznych często organizują promocje sezonowe, wyprzedaże czy kampanie marketingowe, aby zwiększyć sprzedaż i zainteresowanie swoimi ofertami. Oferty last minute są często elementem tych działań.
  • Nowe trasy i połączenia – wprowadzenie nowych tras lotniczych czy połączeń może prowadzić do promocyjnych ofert, które mają na celu promowanie nowych destynacji i przyciągnięcie podróżnych.
  • Elastyczność w zarządzaniu cenami – rynek turystyczny jest bardzo dynamiczny, a ceny mogą się różnić w zależności od pory roku, popytu, konkurencji i innych czynników. Oferty last minute pozwalają dostawcom usług turystycznych na elastyczne zarządzanie cenami w celu maksymalizacji wykorzystania swoich zasobów i generowania dodatkowych przychodów.

Podsumowując, oferty last minute są wynikiem różnorodnych czynników i okoliczności, które wpływają na rynek turystyczny.

Last minute – plusy i minusy takiego rozwiązania

Turystyczne last minute mają oczywiście swoje plusy i minusy. Wśród największych zalet tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość upolowania wczasów w naprawdę atrakcyjnych cenach – jeśli ktoś może zdecydować się na wyjazd dosłownie z dnia na dzień, koszty takiego urlopu bywają nawet o połowę niższe od standardowych cen wycieczek. Dodatkowo, w przypadku last minute z kilkunastodniowym terminem wylotu ryzyko, że biuro podróży nagle podniesie cenę (np. ze względu na silny wzrost kursu danej waluty), jest dużo mniejsze niż w przypadku wakacji first minute.

Z drugiej strony – last minute nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Nie każdy może wziąć niezapowiedziany wcześniej urlop w pracy, trudno jest zorganizować taki wyjazd w przypadku rodzin z dziećmi. Z last minute korzystają najczęściej ludzie młodzi, zakochane pary, emeryci, osoby wykonujące wolne zawody. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że wybór destynacji last minute może być bardzo ograniczony (tylko do tych hoteli oraz kurortów, w których są jeszcze wolne miejsca), a płatność należy uiścić w całości od razu. Dlatego też, mimo atrakcyjnych cen, warto dokładnie przeanalizować ofertę i upewnić się, że spełnia ona nasze oczekiwania i potrzeby przed podjęciem decyzji o rezerwacji.

— materiał partnera —