Strona główna Aktualności Pączek nadziewany inflacją

Pączek nadziewany inflacją

Od 3,60 zł do nawet okrągłych 5 zł zapłacimy jutro za jednego, tradycyjnego pączka w szczecineckich cukierniach. Tradycyjnie, najtańsze wypieki będzie można nabyć w dyskontach.

Tegoroczny tłusty czwartek będzie w wielu przypadkach równoznaczny z chudym portfelem. Ceny słodkich wyrobów mocno poszybowały w górę, przez co nie ma już co liczyć na pączka z cukierni poniżej 3,50 zł.

Tańszą alternatywą są oczywiście duże sklepy spożywczo-przemysłowe, w których cena za pączka o wadze 80-90 g waha się od 1,25 zł do 1,80 zł za sztukę. Dodatkowo, jak to zwykle bywa przy okazji zwyczajowych świąt, wielkopowierzchniowe sklepy oferują rabaty w przypadku zakupu większej ilości sztuk. Decydując się na zakup w markecie, pamiętajmy tylko, że w wielu przypadkach pączki nie są tam dostarczane z cukierni i często są wypiekami przemysłowymi, które niejednokrotnie trafiają na sklepowe półki po uprzednim podgrzaniu zmrożonego produktu.

Co więc począć? Najlepiej i najtaniej przygotować pączki samemu! Potrzebować będziemy jedynie:

  • 500 g mąki pszennej (ok. 2,80 zł za 1 kg)
  • 25 g świeżych drożdży (1,80 zł za 100 g)
  • 4 żółtka – 6 zł (10 jaj od kur z wolnego wybiegu – najbardziej etyczny wybór – to koszt ok. 15 zł)
  • 50 g masła – 2 zł (8 zł za kostkę 200 g),
  • 50 g cukru pudru + 100 g cukru pudru do posypania (2,60 zł za opakowanie 500 g),
  • 1 l oleju roślinnego – 12 zł
  • ulubiony dżem – 4,50 zł za słoik

Powyższe składniki wystarczą nam na ok. 12 domowych pączków. Wedle powyższego przepisu, za faktycznie wykorzystane produkty zapłacimy ok. 25 zł, co oznacza, że 1 pączek wyniesienie nas nieco ponad 2 zł. Świetna zabawa dla całej rodziny gratis.

A jeśli ktoś nie przepada za pączkami to polecamy skorzystać z poniższych propozycji na tłusty czwartek przygotowanych przez specjalistów z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinku! Smacznego!