Strona główna Szczecinek A może do muzeum?

A może do muzeum?

Foto: Muzeum Regionalne w Szczecinku / fb

W czasie przerwy pomiędzy Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem warto nadrobić zaległości, szczególnie kulturalne. W Muzeum Regionalnym w Szczecinku wciąż podziwiać możemy wystawę czasową Ku Światłu odsłaniającą kulisy działalności szczecineckiej masonerii.

Przypomnijmy, że masoneria (zwana też wolnomularstwem, rzadziej sztuką królewską) to międzynarodowy ruch społeczny o charakterze dyskretnym, mający na celu duchowe doskonalenie człowieka i braterstwa ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się m.in. istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Przez lata masoneria zdążyła obrosnąć licznymi legendami i bywa piętnowana przez rozmaite spiskowe teorie na swój temat.

Na szczecineckiej wystawie prezentowane są prace Wojciecha Mościbrodzkiego, badacza masonerii zarówno dawnej jak i współczesnej. Grafiki inspirowane są w głównej mierze podaniami ludowymi spisanymi na terenie powiatu szczecineckiego.

Kuratorem wystawy jest Andrzej Kuczkowski, szef Działu Archeologii koszalińskiego muzeum, a szczecinecką placówkę można odwiedzać od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00.