Strona główna Szczecinek Badali wzrok dzieciom z Adasia

Badali wzrok dzieciom z Adasia

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie rozpoczęła akcję #MojaSzkołaZdrowaSzkoła. W czterdziestu losowo wybranych szkołach z Pomorza Zachodniego realizowane będą przesiewowe badania wzroku.

Jedną z wytypowanych placówek była szczecinecka Szkoła Podstawowa nr 1. Inicjatywa nad Trzesieckiem odbyła się dziś, a w progi popularnego Adasia zawitała szefowa zachodniopomorskiego sanepidu dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka. Jak zapewniła w rozmowie z nami, w trakcie spotkań prowadzone są także działania edukacyjne: Dzieci coraz częściej korzystają ze smartfonów, komputerów czy laptopów. Chcemy je nauczyć, jak kierować się rozsądkiem przy używaniu tych urządzeń, by nie zaszkodziło to ich zdrowiu.

Po przebadaniu już części uczniów okazuje się, że problem ze wzrokiem ma co drugi trzecioklasista. W klasie czwartej konsultacji wymaga co piąty uczeń. Taki wynik nie dziwi biorącego udział w dzisiejszym projekcie dr Andrzeja Grobelnego, szczecineckiego radnego oraz przede wszystkim okulisty: Przez ostatnie dwa lata obserwuję wzrost liczby dzieci, które wymagają noszenia okularów. Zazwyczaj problem ze wzrokiem zaczyna się już w szkole podstawowej, głównie jest to krótkowzroczność. Przyczyna związana jest z postępem cywilizacyjnym, dzieci coraz częściej korzystają z komputerów i smartfonów.

Dane zebrane podczas badań zostaną przeanalizowane i zaprezentowane w trakcie konferencji podsumowującej akcję #MojaSzkołaZdrowaSzkoła wiosną tego roku.