Strona główna Szczecinek Pierwszy w Polsce komiks wędkarski Fikoty Family powstał we współpracy ze CEEiRJ!

Pierwszy w Polsce komiks wędkarski Fikoty Family powstał we współpracy ze CEEiRJ!

Foto: CEEiRJ w Szczecinku

Do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, dzięki ogromnej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Wydawnictwu „Fikoty”, trafił pierwszy polski komiks o tematyce wędkarskiej.

Co łączy rodzinę Fikocińskich – Laurę, Szymona, Martę i Bartosza? Jak na to wszystko patrzy babcia Lusia? I czy dziadek Lucek mocno się tym przejmuje? Dowiecie się sami. Tak samo jak tego, co w naszym komiksie robią znane wszystkim, osiedlowe „karki”!

W powstanie tego wyjątkowego wydawnictwa zaangażowany był osobiście Dyrektor CEEiRJ Radosław Wąs oraz nasz instruktor wędkarstwa, a prywatnie prawdziwy karpiowy pasjonat Jarosław Dywizjusz.

Dlaczego komiks? To proste, nadal uważam, że to jedna z najlepszych, młodzieżowych form przekazania wiedzy oraz ogromna możliwość zarażenia pasją – mówi Radosław Wąs, dyrektor CEEiRJ. Pomysł powstania tego komiksu chodził nam po głowie od lat i cieszę się, że dzięki uporowi udało się zrealizować kolejny pomysł, który jeszcze niedawno wydawał się mocno nierealny.

Wydawnictwa trafią w ręce zainteresowanych na naszych imprezach plenerowych w 2023 roku, których zaplanowaliśmy sporo. Już dziś mogę zdradzić, że wśród znanych wszystkim wydarzeń, na których pokazuje się także stoisko CEEiRJ pojawi się nowość – Piknik Edukacyjny, na którym zaprezentuje się wiele ciekawych instytucji naukowych – kończy Radosław Wąs.

Opracowanie i druk komiksu możliwe było dzięki dofinansowaniu zadania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Info: Marcin Tadzik, CEEiRJ

[AKTUALIZACJA]

Pierwszy w Polsce komiks wędkarski Fikoty Family powstał we współpracy ze szczecineckim CEEiRJ!

W ostatnich miesiącach głośno zrobiło się na temat powstania pierwszego w Polsce komiksu wędkarskiego. Komiks „Fikoty Family – ten karpiowy” został wydany przez małżeństwo z Mazur – Agnieszkę i Pawła Błońskich, którzy nawiązali współpracę z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku.

“Fikoty Family – ten karpiowy” to edukacja i przygoda w jednym dla całej rodziny. Jak sam tytuł wskazuje, pierwszy tom komiksu Fikoty Family poświęcony jest tematyce karpiarstwa. W fabule główną rolę odgrywa zwariowana rodzinka Fikocińsich, która wybiera się na swoją pierwszą w życiu zasiadkę karpiową. Już sam dojazd na Łowisko sKARPetka jest dla Fikocińskich sporym wyzwaniem. Czy miejscówka obdaruje ich pięknymi wynikami? O tym dowiecie się w komiksie.

Na ostatnich stronach komiksu „Fikoty Family – ten karpiowy” znajduje się praktyczny Poradnik Początkującego Karpiarza. Można tam znaleźć sporo ciekawostek i faktów dotyczących łowienia karpi w Polsce. Komiks Fikoty Family to również publikacja o tematyce proekologicznej. W fabule komiksu duży nacisk kładziony jest na propagowanie ekologicznych postaw, konieczności dbania o środowisko naturalne podczas wędkowania, a także promowanie dobrych praktyk wędkarskich tj. catch&release (złów i wypuść) i prawidłowego obchodzenie się z rybami.

Zdecydowanie Fikoty FAMILY to projekt precedensowy w skali naszego kraju. Nigdy wcześniej nie powstał komiks edukacyjno-przygodowy o tematyce czysto wędkarskiej. Taka forma publikacji pozwala w przyjazny sposób propagować wędkarstwo i edukować młode pokolenie nowoczesnych wędkarzy, kształtując w nich prawidłowe wzorce wędkarskie.

Komiks jest publikacją bezpłatną! “Publikacje trafią w ręce zainteresowanych na naszych imprezach plenerowych w 2023 roku, których zaplanowaliśmy sporo. Już dziś mogę zdradzić, że wśród znanych wszystkim wydarzeń, na których pokazuje się także stoisko CEEiRJ pojawi się nowość – Piknik Edukacyjny, na którym zaprezentuje się wiele ciekawych instytucji naukowych” – mówi Radosław Wąs z CEEiRJ.

Komiks można także otrzymać uczestnicząc w konkursach ogłaszanych w mediach społecznościowych projektu Fikoty bądź wspierając projekt Fikoty na Zrzutce i Patronite.
Obecnie autorzy pracują nad kolejnym tomem komiksu: “Fikoty Family – ten szczupakowy”, który ukaże się już w maju tego roku!

Opracowanie i druk komiksu możliwe było dzięki dofinansowaniu zadania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Komiks wydany został przez Wydawnictwo Fikoty.