Strona główna Szczecinek Cztery dekady współpracy

Cztery dekady współpracy

Już cztery dekady trwa współpraca Szczecinka z Noyelles-sous-Lens. Tegoroczna wizyta Francuzów, regularnie przybywających nad Trzesiecko przy okazji rozgrywania Biegu Ulicznego – Memoriału Winanda Osińskiego, miała więc wymiar szczególny.

Delegacji z Francji, która w ubiegły weekend odwiedziła Szczecinek nie przewodniczył Alain Roger, mer liczącej prawie 7 tys. mieszkańców miejscowości. Z okazji wizyty, przed szczecineckim Zamkiem Książąt Pomorskich powstał tor do gry w bule, czyli tradycyjnej zabawy towarzyskiej znad Sekwany, rozgrywanej jako sport nieolimpijski m.in. w ramach igrzysk World Games. Popularna petanka należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej tylko ojczyźnie Napoleona liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy. Na inaugurację obiektu rozegrany został mecz międzypaństwowy Polska-Francja. Z kolei w niedzielę silna reprezentacja przyjaciół Francji, również tradycyjnie, wzięła udział w 39. Biegu Ulicznym – Memoriale Winanda Osińskiego.

Noyelles-sous-Lens to miejscowość i gmina w północnej Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Pas-de-Calais. Według ostatnich danych, zameldowanych jest w niej 7687 osób. W miejscowości tej urodzili się m.in. siatkarz Bronisław Bebel, członek legendarnej ekipy Huberta Wagnera, która na Igrzyskach w Montrealu zdobyła olimpijskie złoto.

REKLAMA