Strona główna Szczecinek Cztery firmy chcą dostarczyć elektryki

Cztery firmy chcą dostarczyć elektryki

Dziś poznaliśmy oferentów oraz ich propozycje w temacie zakupu przez ratusz 5 elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą niezbędną do ich ładowania. Wcześniej Miasto Szczecinek otrzymało na zakup ekologicznych pojazdów wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 8,5 mln zł oraz zaciągnęło na ten pożyczkę w kwocie prawie 2,5 mln zł.

Szczecinek już kilka lat temu postawił na ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. Nasze miasto, jako jedno z pierwszych w województwie zachodniopomorskim zdecydowało się na zakup 10 autobusów elektrycznych. Teraz konsekwentnie odnawiamy nasz tabor autobusowy, stawiając oczywiście na rozwiązania w pełni ekologiczne – podkreślał niedawno Daniel Rak, Burmistrz Miasta Szczecinek.

Jak mogliśmy wyczytać w dokumentacji przetargowej, Urząd Miasta miał w kwestii nowych autobusów stosowne wymagania. Pojazdy muszą posiadać odpowiednie wymiary (dł. od 11,8 m do 12,3 m, maksymalnie 3,4 m wysokości oraz szer. mieszcząca się w przedziale 2,50-2,55 m), odznaczać się konkretną pojemnością (min. 70 miejsc, z czego 22 siedzących w tym min. 6 siedzeń bezpośrednio na poziomie podłogi bez podestów), a także być posiadać wydzielone miejsca na wózek dziecięcy i inwalidzki.

Powyższe warunki spełniło 4 oferentów: dwie krajowe spółki Man Truck & Bus Polska oraz Solaris Bus & Coach, czeski SOR (w roku 2020 Komunikacja Miejska testowała w Szczecinku przegubowca tej marki) oraz węgierski Electrobus (alians jednego z chińskich producentów z doskonale znanym nad Wisłą Ikarusem). Finansowo najkorzystniej przedstawiały się propozycje zza granicy, one też jako jedyne mieściły się w ustalonych przez ratusz widełkach pieniężnych. Wkrótce poinformujemy o ostatecznej decyzji zamawiającego.