Strona główna Szczecinek Czwarte podejście również bez rozstrzygnięcia

Czwarte podejście również bez rozstrzygnięcia

Zgodnie z zapowiedzią, Miasto Szczecinek otworzyło wczoraj jedyną przysłaną do ratusza kopertę z ofertą na rewitalizację kolejowego dworca. Było to czwarte już podejście samorządu do wyłonienia wykonawcy kompleksowego remontu obiektu, ale pierwsze od ostatecznego przejęcia zabytku przez Urząd Miasta.

Niestety, zaproponowana przez firmę Urbaniak Marketing z Chojnic propozycja opiewa na kwotę nieco ponad 25,5 mln zł, jest więc daleka od oczekiwań ratusza. Przypomnijmy, że miasto planuje na ten cel wydać sumę ok. 16 mln zł.

W pierwszym postępowaniu do siedziby miejskich władz wpłynęła tylko 1 propozycja na astronomiczną sumę prawie 50 mln zł. Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych LEŚ z Żydowa stanęło również do drugiego przetargu, tym razem wyceniając swoje usługi na blisko 44 mln zł. Dużo korzystniej prezentowała się druga z ofert – firma Kop-Glazur z Turowa zaproponowała wykonanie modernizacji stacji za 23,8 mln zł.

W trzecim przetargu do Urzędu Miasta wpłynęły 3 oferty. Najtańsza z nich (zaproponowana ponownie przez firmę Kop-Glazur) opiewała na kwotę nieco ponad 23,1 mln zł, dwie pozostałe propozycje wyceniono na ponad 26,8 mln zł (firma Sono Club z Chojnic) oraz 34,3 mln zł (firma Pil-Building z Piły).

Warto na pewno dodać, że zakres remontu szczecineckiej stacji kolejowej, na który miasto otrzymało podwójne wsparcie, jest bardzo duży. Pierwsza z dotacji w wysokości 1,66 mln zł (z Narodowego Programu Inwestycji Lokalnych) ma posłużyć do wykonania remontu strefy pasażerskiej. Z kolei w Ramach Polskiego Ładu ratusz otrzymał aż 11,5 mln zł, za które mają zostać wykonane dużo bardziej skomplikowane roboty, m.in. remonty bądź wymiana: elewacji, krat, balustrad, fundamentów, piwnic, okien, drzwi, zdobień sufitowych, stropów, klatek schodowych oraz wszystkich instalacji. Ponadto, przebudowane mają być wnętrza, które zyskają nowe funkcje, zainstalowane zostaną 2 windy, a cały obiekt stać ma się przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Jak udało nam się dowiedzieć w ratuszu, z uwagi na bardzo wysokie koszty jedynej otrzymanej oferty, również czwarty przetarg zostanie wkrótce unieważniony.