Strona główna Szczecinek Roman Biłas: Dość marginalizacji naszego regionu

Roman Biłas: Dość marginalizacji naszego regionu

Roman Biłas powalczy o mandat radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas spotkania z lokalnymi mediami, kandydat Trzeciej Drogi zaprezentował mieszkańcom Szczecinka podczas spotkania z mediami swój program.

Nierówny podział środków wojewódzkich na miasta takie jak Koszalin, Szczecinek czy Połczyn-Zdrój to zdaniem Romana Biłasa główny problem sejmiku obecnej kadencji. Wiceprezes Fundacji Rozwoju Pomorza Środkowego powiedział, że szczególnie problem ten widoczny jest w sferze kultury. W 2023 roku wydatki na kulturę z budżetu województwa wyniosły ponad 122 mln zł, z czego jedynie 975 tys. otrzymały koszalińskie instytucje – Bałtycki Teatr Dramatyczny i Filharmonia Koszalińska. To pokazuje, że współczynnik podziału środków to nawet 1 do 140 na niekorzyść części koszalińskiej województwa.

Zapowiadając swój start w wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Roman Biłas chce wyrównać szanse rozwojowe wschodniej części województwa. Chcę zwiększyć wydatki na organizacje pozarządowe, by społecznicy mogli realizować swoje projekty. Istotna jest też kwestia podziału pieniędzy na inwestycje, m.in. drogi, czy ścieżki rowerowe. Podział ten musi być sprawiedliwy, by środki finansowe znalazły się także dla powiatów szczecineckiego, sławieńskiego czy koszalińskiego.

Kandydat Trzeciej Drogi chce też dążyć do przywrócenia oddziału neurologii w koszalińskim szpitalu oraz utworzenia dwóch nowych oddziałów – geriatrii i psychiatrii dziecięcej. Zależy mu także na wzmocnieniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.