Strona główna Szczecinek Dworzec ostatecznie w rękach ratusza

Dworzec ostatecznie w rękach ratusza

Koniec szczecineckiej sagi z dworcem kolejowym w roli głównej! Jak poinformowali w mediach społecznościowych zarówno wiceminister Małgorzata Golińska jak i burmistrz Daniel Rak, dziś podpisano akt notarialny na mocy którego Miasto Szczecinek staje się pełnoprawnym właścicielem lokalnego dworca kolejowego.

Mamy to! Po latach starań dworzec PKP został przejęty przez Miasto Szczecinek. To wielki sukces, ale również ogromne wyzwanie, przed którym stajemy – z nieskrywaną radością oznajmił Daniel Rak, jednocześnie dodając – Teraz przed nami mnóstwo pracy, aby obiekt odzyskał swój dawny blask. Lada dzień rozpiszemy kolejny przetarg na jego remont. Liczę, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Miasto na remont planuje wydać sumę ok. 16 mln zł, w których mieszczą się dwie otrzymane już dotacje. Pierwsza z nich w wysokości 1,66 mln zł (z Narodowego Programu Inwestycji Lokalnych) posłuży do wykonania remontu liczącej nieco ponad 200 m2 strefy pasażerskiej. Z kolei w Ramach Polskiego Ładu ratusz otrzymał aż 11,5 mln zł, za które mają zostać wykonane dużo bardziej skomplikowane roboty, m.in. remonty bądź wymiana: elewacji, krat, balustrad, fundamentów, piwnic, okien, drzwi, zdobień sufitowych, stropów, klatek schodowych oraz wszystkich instalacji. Ponadto, przebudowane mają być wnętrza, które zyskają nowe funkcje, zainstalowane zostaną 2 windy, a cały obiekt stać ma się przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Ministrowie rządu Prawa i Sprawiedliwości dotrzymują słowa – dodała Małgorzata Golińska. Bardzo za to dziękuję ministrowi Andrzejowi Adamczykowi. Słowa uznania kieruję również do wiceministra Andrzej Bittela oraz wiceministra Macieja Małeckiego za nieocenione wsparcie.

Historia przejęcia dworca PKP przez samorząd jest długa i zawiła. Do ostatecznego sfinalizowania tego procesu przyczyniło się wiele osób. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli w niego zaangażowani – zakończył równocześnie dziękując włodarz Szczecinka.