Strona główna Szczecinek Dystopijna Japonia w dzisiejszym DKF-ie

Dystopijna Japonia w dzisiejszym DKF-ie

Ostatni majowy seans Dyskusyjnego Klubu Filmowego to podróż do odległej Japonii. Prezentowany na dzisiejszym seansie obraz diametralnie się jednak różni klimatem od chociażby ostatniej produkcji rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni prezentowanej w szczecineckim Kinie Wolność (Drive my car).

Jak powszechnie wiadomo, Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, co przekłada się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy – starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa. Rozwiązaniem tejże bolączki ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75, który zachęca do eutanazji osoby po 75. roku życia. Obecne na każdym kroku reklamy adresowane do zdezorientowanych seniorów zachwalają wszelkie korzyści płynące z rewolucyjnego programu. Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom programu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed kontrowersyjnymi wyborami.

Więcej o reżyserskim debiucie znanej dotychczas ze scenariuszy Chie Hayakawy opowie tradycyjnie Tomasz Czuk, opiekun szczecineckiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.